SYDNEY - Ekológovia vytvorili prvú mapu, ktorá ukazuje, ako ľudia ovplyvnili oceány.
Mapa vplyvu človeka na oceány
Odborníci z University of Sydney a Sydney Institute of Marine Biology zozbierali údaje o všetkých štruktúrach postavených ľuďmi v moriach a oceánoch. Ide o ropné plošiny, veterné farmy, telekomunikačné káble, prístavy, mosty a tunely, umelé útesy a pobrežné farmy.
Na základe týchto údajov vedci zostavili prvú mapu, ktorá ukazuje, ako ľudia zmenili morské prostredie.
Zhromaždením všetkých dostupných údajov vedci zistili, že plocha všetkých štruktúr postavených ľuďmi v oceánoch je 30-tisíc kilometrov štvorcových.
Skutočný vplyv antropogénnych štruktúr sa však rozprestiera na obrovskej ploche dvoch miliónov kilometrov štvorcových. Táto oblasť predstavuje viac ako 0,5 percenta svetových oceánov.
Analýza ukázala, že 40 percent tejto oblasti tvoria čínske rybie farmy. Obchodné prístavy majú tiež nepriaznivý vplyv na morské prostredie - vytvárajú hlukové znečistenie vo vzdialenosti do 20 kilometrov pod vodou.
Situácia sa má zhoršiť
Vedci poznamenávajú, že zmeny v oceáne vyvolané ľuďmi sa začali pred tisíckami rokov. Ale v polovici dvadsiateho storočia ich rýchlosť vzrástla. Išlo najmä o výstavbu prístavov a vlnolamov na ochranu pobrežia.
Autori predpokladajú, že do roku 2028 vzrastie objem infraštruktúry v oceáne o 50 až 70 percent. Stane sa tak preto, lebo ľudia budú naďalej stavať ropné plošiny, ukladať káble a tunely na dne oceánu a vytvárať nové rybie farmy.
Austrálski vedci dúfajú, že ich práca môže zvýšiť povedomie o dôležitosti ochrany morského prostredia a že ich zistenia pomôžu vytvoriť nástroje na monitorovanie výstavby infraštruktúry v oceánoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies