Vypukla nová sopečná erupcia na Islande v oblasti polostrova Reykjanes. Po zvýšenej seizmickej aktivite sa otvorila trhlina, z ktorej začala prúdiť láva. Miestne úrady okamžite evakuovali Grindavík a známy rezort Blue Lagoon.
Prvého apríla 2025 začala nová sopečná erupcia na Islande v oblasti polostrova Reykjanes, ktorá postihla mesto Grindavík. Erupcia nasledovala po zvýšenej seizmickej aktivite, ktorá viedla k otvoreniu trhliny dlhé približne 1,2 kilometra, z ktorej začala prúdiť láva. Tento výbuch je už jedenástou erupciou na tejto lokalite od roku 2021.
Súčasná sopečná erupcia na Islande v oblasti polostrova Reykjanes si vyžiadala okamžitú reakciu miestnych úradov, ktoré zvýšili bezpečnostné opatrenia a evakuovali obyvateľov a turistov z najviac postihnutých oblastí.
Tento proces je nevyhnutný na minimalizáciu rizík a ochranu ľudských životov, keďže sopečné erupcie môžu mať katastrofálne následky pre ľudí žijúcich v blízkosti sopky, ako aj pre turistov, ktorí sa nachádzajú v oblasti.
Hlavným cieľom evakuácie bolo bezpečne premiestniť obyvateľov Grindavíku, mesta nachádzajúceho sa neďaleko erupcie. Grindavík, ktoré má približne 3 000 obyvateľov, bolo evakuované kvôli nebezpečenstvu, ktoré predstavujú prúdy lávy, sopečné plyny a riziko zosuvov pôdy.
Obyvateľom bolo nariadené, aby opustili svoje domovy a presunuli sa do bezpečných oblastí, ktoré sa nachádzali mimo dosahu sopečnej činnosti. Evakuácia bola vykonaná v súlade s plány civilnej ochrany a miestne úrady poskytli ubytovanie a potrebné zásoby pre evakuovaných obyvateľov.
Okrem evakuácie miestnych obyvateľov sa úrady rozhodli evakuovať aj turistov, ktorí sa nachádzali v oblasti Grindavíku a neďaleko populárneho geotermálneho strediska Blue Lagoon. Tento rezort, ktorý každoročne priláka tisíce návštevníkov, bol dočasne uzavretý kvôli hrozbe výbuchu a prítomnosti sopečných plynov.
Erupcie so sebou často prinášajú uvoľňovanie nebezpečných plynov, ako je oxid uhličitý (CO₂) a oxid siričitý (SO₂), ktoré môžu byť škodlivé pre dýchacie cesty. Tieto plyny môžu zasiahnuť aj vzdialenejšie oblasti v závislosti od smeru vetra.
Vzhľadom na to, že Reykjavík, hlavné mesto Islandu, leží len niekoľko desiatok kilometrov od epicentra erupcie, sa predpokladá, že ak by sa plyny šírili týmto smerom, mohli by ovplyvniť kvalitu vzduchu a zdravie obyvateľov. Turisti v známych lokalitách, ako je Blue Lagoon, sú vystavení rovnakým rizikám.
Láva, ktorá vyteká zo sopky, môže zasiahnuť nie len obývané oblasti, ale aj turistické miesta a infraštruktúru. Prúdy lávy môžu zničiť cesty, domy a turistické zariadenia, ako sa to stalo pri predchádzajúcich erupciách v tejto oblasti. Hoci priamo zasiahnuť turistov môže byť menej pravdepodobné, tí, ktorí sa nachádzajú v oblastiach blízko kráteru, sú vystavení riziku.
K tomu sa pridáva aj nebezpečenstvo pyroklastických tokov – horúce zmesi plynov, popolčeka a kúskov lávy, ktoré sa rýchlo pohybujú a sú mimoriadne nebezpečné.
Zemetrasenia sú bežným sprievodným javom sopečných erupcií. Časté trhliny v zemi môžu spôsobiť ďalšie poškodenie infraštruktúry a predstavovať nebezpečenstvo pre turistov, ktorí sa pohybujú v oblasti. Mnohé cesty môžu byť poškodené, čo sťažuje evakuáciu a prístup k bezpečným oblastiam. Pre obyvateľov, ktorí sa rozhodnú zostať vo svojich domovoch, môže byť problémom aj kolaps budov či zrútenie stien spôsobené silnými otrasmi.
Sopečný popol, ktorý je vyvrhnutý do vzduchu, môže zasiahnuť širokú oblasť a spôsobiť zdravotné problémy, ako je podráždenie očí, nosa a hrdla. Dlhodobá expozícia sopečnému prachu môže mať negatívne účinky na pľúca a dýchací systém, najmä pre deti, starších ľudí a tých, ktorí trpia respiračnými problémami.
Vzhľadom na geotermálnu aktivitu v tejto oblasti, erupcie môžu zvýšiť riziko záplav a zosuvov pôdy. Láva a roztopený sneh môžu vytvoriť dočasné vodné toky, ktoré môžu spôsobiť eróziu pôdy a zaplaviť okolité oblasti.
Obyvateľom a turistom v oblasti sa odporúča, aby sledovali oficiálne oznámenia a dodržiavali bezpečnostné pokyny. Erupcie na polostrove Reykjanes sa vyskytli už viackrát, pričom predchádzajúce erupcie spôsobili značné škody, a preto je potrebné zachovať opatrnosť.
Predchádzajúce erupcie a ich dopady
Táto erupcia je už ôsmou v oblasti sopečného radu Sundhnúkur od roku 2023. Predchádzajúce erupcie, vrátane tých z marca a decembra 2024, spôsobili evakuácie a poškodenie infraštruktúry. Grindavík bol evakuovaný aj počas septembrovej erupcie v roku 2024, keď láva zasiahla niekoľko domov a obyvateľom bola poskytnutá dočasná možnosť vrátiť sa pre osobné veci.
Súčasné opatrenia a monitorovanie situácie
Úrady pokračujú v monitorovaní situácie a pripravujú sa na ďalšie možné erupcie. Sledovanie seizmickej aktivity a sopečného výbuchu zostáva kľúčové pre predchádzanie ďalším nebezpečenstvám v oblasti. Zatiaľ čo Grindavík zostáva pod evakuáciou, úrady sa pripravujú na ďalšie možné evakuácie, ak sa erupcia rozšíri.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies