Čínsky vicepremiér Ding Xuexiang vyzval krajiny na pokrok v oblasti umelej inteligencie (AI) a ďalších technologických inovácií v prospech ľudstva.
Ding Xuexiang, člen Stáleho výboru Politického byra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, sa týmito slovami vyjadril na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v roku 2025 v meste Davos.
AI je prospešná najmä svojou revolučnou transformáciou, poznamenal Ding. Taktiež uviedol, že Čínska ľudová republika sa drží slov: „veda nepozná hranice a mala by byť prínosom pre celé ľudstvo.“ Z tohto dôvodu je aj on sám podporovateľom medzinárodnej spolupráce v oblasti inovácií a zabezpečuje, aby plody vedeckého a technologického pokroku boli zdieľané všetkými.
Vicepremiér Ding tiež poznamenal, že Čína už teraz na týchto krokoch pracuje. Čína nadviazala vedecko-technickú spoluprácu s viac ako 160 krajinami a regiónmi. Osobitné úsilie sa vynaložilo na zdieľanie vedeckých úspechov s krajinami globálneho juhu, s cieľom zaplniť technologickú medzeru.
Ding priznal, že aj napriek tomu, že AI a ďalšie technológie môžu viesť k rozvoju, treba si dávať pozor na možné bezpečnostné riziká, ktoré so sebou prinášajú. „Čína prikladá veľký význam dosiahnutiu správnej rovnováhy medzi rozvojom a bezpečnosťou, sleduje prístup hľadania pokroku a zároveň zabezpečuje stabilitu a snaží sa zabrániť inováciám, aby sa nestratili,“ povedal.
V tomto ohľade zdôraznil, že Čína vyvíja AI s cieľom urýchliť ekonomickú transformáciu, dosiahnuť čínsku modernizáciu a zvýšiť kvalitu života pre svoju populáciu, ktorá má v súčasnosti viac ako 1,4 miliardy obyvateľov. Krajina sa však proti rizikám zo strany AI snaží chrániť prostredníctvom robustného regulačného rámca a mechanizmov na zabezpečenie zodpovedného používania a riadenia technológií AI.
Ding v závere svojho prejavu vyzval krajiny, aby podporili Organizáciu Spojených národov pri preberaní ústrednej úlohy a aby vytvorili účinné pravidlá prostredníctvom spoločnej účasti na riadení a regulovaní AI. Takéto úsilie by podľa neho zabezpečilo, že AI a ďalšie technológie sa stanú zdrojom spoločnej prosperity.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies