PEKING - Čína plánuje vo štvrtok vyslať prvú trojčlennú posádku na jej novú vesmírnu stanicu Tchien-che.
Astronauti by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré testy a experimenty, pričom sa pripravia na sériu výstupov do otvoreného vesmíru.
Peking vypustil na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice 29. apríla. O mesiac neskôr k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.
O stovky ton ľahšia ako ISS
Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.
USA nechce spolupracovať?
Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.
Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu. V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia.
Vlani zase úspešne poslala na Mars ďalší rover, ktorý na červenej planéte pristál 14. mája 2021.
Čínsky rover úspešne vystúpil na povrch Marsu! Doteraz sa to podarilo len jednej krajine
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies