Čínski vedci objavili ‘vesmírny spev’: Chórové vlny vo vzdialenosti 160 000 km od Zeme +VIDEO

NETKY.SK • 10 Február 2025, 17:41 • 3 min
Čínski vedci objavili ‘vesmírny spev’: Chórové vlny vo vzdialenosti 160 000 km od Zeme +VIDEO

Medzinárodný výskumný tím vedený čínskymi vedcami koncom januára 2025 objavil chórové vlny vo vzdialenosti viac ako 160 000 km od Zeme.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ide o vesmírny jav, ktorý bol predtým objavený len v blízkosti oblastí zemského dipólového magnetického poľa, a preto sa predpokladalo, že sa vyskytuje len v tejto lokalite. Tieto informácie sa nachádzajú aj v štúdii publikovanej v časopise Nature Thursday.

"Pozorovali sme chórové vlny s frekvenciami pod 100 Hz. Keď sme chórové vlny previedli na zvukový výstup, získali sme kúsok 'vesmírneho chóru', ktorý môžeme počuť," povedal Liu Chengming z Beihang University, prvý autor článku, keď opísal zvuk ako "štebot vtákov."

Magnetické pole Zeme zasahuje do vesmíru v prípade, že nabité častice vo vesmíre prejdú magnetickým poľom. To môže spôsobiť chórové vlny alebo elektromagnetické vlny, ktorých frekvencia je charakterizovaná ako ranný spev vtákov. Ako jedna z najintenzívnejších elektromagnetických fluktuácií vo vesmíre boli chórové vlny v popredí výskumu vesmírnej fyziky.

Tím, ktorý pozostáva z výskumníkov z Číny, Spojených štátov a Švédska, analyzoval obrovské množstvo údajov zozbieraných Magnetospheric Multiscale Mission, slnečno-pozemskou sondou, pričom objavili chórové vlny vo vzdialenosti viac ako 160 000 km od Zeme. Dôvodom môžu byť nelineárne interakcie medzi vlnami a časticami.

Chórové vlny pritom zohrávajú kľúčovú úlohu pri pochopení základných otázok vo vesmíre, pričom majú široké praktické dôsledky. Sú kľúčové pre zrýchlenie vysokoenergetických elektrónov v radiačných pásoch Zeme a generovanie pulzujúcich polárnych žiaroviek v polárnych oblastiach. Chórové vlny tiež môžu ovplyvniť zmeny kozmického počasia, ohroziť stabilnú prevádzku kozmických lodí a zdravie astronautov.

Tieto zistenia tak poskytujú základnú teoretickú podporu pre presné modelovanie a predpovedanie vesmírneho počasia.


Zdroj: Xinhua, Foto: Pexels

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarína Sládečková

Učiteľka čínštiny, prekladateľka a autorka prvej slovensko-čínskej beletrie 'Slovenka v krajine draka'. Externá redaktorka pre Netky.sk, špecializujúca sa na východné krajiny, predovšetkým Čínu. Štúdiom na zahraničnej univerzite získala dva magisterské tituly (MBA, MTCSOL)

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies