Čínski vedci stanovili nový štandard v efektívnosti výroby solárneho vodíka

NETKY.SK • 8 Marec 2025, 09:07 • 2 min
Čínski vedci stanovili nový štandard v efektívnosti výroby solárneho vodíka

slovakia

left justify in out

Významný pokrok vo výrobe ekologického vodíka zaznamenali výskumníci z Číny, ktorým sa podarilo dosiahnuť účinnosť solárneho štiepenia vody na úrovni 10,36 %, pričom stabilnú produkciu udržali viac ako mesiac. Tento výsledok predstavuje dôležitý krok k efektívnej a dlhodobej výrobe zeleného vodíka vo veľkom rozsahu.

Otvoriť časovú os

linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Na výsledky výskumu upozornil portál Science and Technology Daily s odvolaním sa na štúdiu publikovanú v prestížnom časopise Nature Communications.

Za vývojom tejto technológie stojí tím odborníkov z Čínskej univerzity vedy a technológie a Wuhannskej univerzity. Kľúčovým prvkom ich riešenia je inovatívna fotoelektróda založená na kremíkovej báze, doplnená o nanodrôty z nitridu gália. Táto kombinácia umožnila nielen vysokú účinnosť premeny slnečnej energie na vodík, ale aj stabilnú prevádzku zariadenia počas viac než 800 hodín pri vysokých prúdových hustotách, čo výrazne prekonáva doterajšiu životnosť podobných systémov, ktoré bežne vydržali len niekoľko hodín.

Fotoelektrochemické štiepenie vody, ktoré tento systém využíva, patrí medzi najperspektívnejšie technológie pre získavanie vodíka priamo z vody a slnečného žiarenia. Jeho využitie by mohlo zásadne prispieť k rozšíreniu čistých zdrojov energie a k prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Dlhodobým problémom tejto technológie však bola nízka stabilita a náchylnosť materiálov na koróziu a zníženie výkonu.

Obrazok
Zdroj: Chokniti Khongchum

Nový prístup čínskych vedcov tieto obmedzenia prekonáva. Ich riešenie využíva zlaté nanočastice ako ko-katalyzátor, ktoré zvyšujú účinnosť procesu výroby vodíka, pričom zostávajú stabilné počas celej reakcie. Zabránili tak ich uvoľňovaniu a strate katalytickej aktivity, čo bol častý problém predchádzajúcich systémov.

Podľa autorov výskumu je táto technológia nielen efektívna, ale aj vhodná na masovú výrobu. Navyše môže byť prispôsobená aj pre iné typy polovodičov a katalytických systémov, čo otvára možnosti jej využitia v rôznych oblastiach energetiky. Očakáva sa, že tieto výsledky prispejú k urýchleniu globálneho prechodu na udržateľné zdroje energie a podporia rozvoj ekologických riešení po celom svete.


Zdroj: Xinhua, Foto: Pixabay


Autor: Katarína Sládečková

Učiteľka čínštiny, prekladateľka a autorka prvej slovensko-čínskej beletrie 'Slovenka v krajine draka'. Externá redaktorka pre Netky.sk, špecializujúca sa na východné krajiny, predovšetkým Čínu. Štúdiom na zahraničnej univerzite získala dva magisterské tituly (MBA, MTCSOL)

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies