DAMASK - Sýrska vláda sa nikdy nevzdá svojho chemického arzenálu a chemické zbrane postupne odváža do Libanonu a Iraku. Televíznej stanici CNN to v utorok povedal dezertovaný dôstojník sýrskej armády, brigádny generál Zahír al-Sakát.
Režim prezidenta Bašára Asada podľa neho sprístupnil inšpektorom OSN svoje známe sklady chemických zbraní, množstvo z nich však premiestnil na štyri tajné miesta a teraz ich preváža do susedných krajín, kde ich chce ukryť. Potvrdil tak slová hlavného veliteľa povstaleckej Sýrskej slobodnej armády, generála Salíma Idríssa. Libanon a Irak tieto tvrdenia popreli. Aj libanonský denník Al-Mustakbál nedávno priniesol rovnaké obvinenia a uviedol, že iracké hranice prekročilo 20 nákladných automobilov vezúcich zariadenia a suroviny potrebné na výrobu chemických zbraní.
Do Sýrie v utorok pricestovali zbrojní experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorí budú preverovať sýrsky chemický arzenál. Sýrsky režim už oficiálne súhlasil, že chemické zbrane budú na základe americko-ruskej dohody, teraz už zakomponovanej v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, zničené. Organizácia už dostala od sýrskej vlády dokumentáciu o chemickom arzenáli, ktorý pozostáva z asi 1 000 ton sarínu, horčičného plynu a nervového plynu VX. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na asi 45 miest. Tím bude teraz arzenál katalogizovať a kontrolovať zoznam poskytnutý Damaskom. Uskutoční tiež testy pred jeho zničením. Dohoda o likvidácii sýrskych chemických zbraní do polovice roka 2014 odvrátila prípadný vojenský zásah zo strany Spojených štátov voči sýrskemu režimu. Ten mal byť reakciou na použitie týchto zbraní proti civilistom vrátane chemického útoku pri Damasku z 21. augusta, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies