Panické záchvaty sú náročné, ale nie neprekonateľné, tvrdí na sociálnej sieti Liga za duševné zdravie a pripája aj odporúčania, ako ich zvládnuť.
Liga za duševné zdravie na sociálnej sieti radí, že stav panického záchvatu pomôže zvládnuť pomalé dýchanie, a ako doslova píše, „ukotvenie sa v prítomnosti“.
Reakcia na strach
Podľa odborníkov „ak niekedy pocítiš zrýchlený tep, ťažké dýchanie, pocit omdletia alebo straty kontroly, nezabúdaj, že je to len telo, ktoré reaguje na strach. Panický záchvat môže byť veľmi desivý, ale nezanecháva trvalé následky.“
Pomalé a hlboké dýchanie
Odporúča sa pomalé a hlboké dýchanie. "Nadýchni sa na štyri sekundy a pomaly vydychuj šesť sekúnd. Týmto spôsobom znížiš stres a obnovíš pokoj v tele aj v mysli,“ upozorňuje Liga za duševné zdravie.
Metóda upokojenia mysle
Odporúča sa využiť metódu na upokojenie mysle a navrátenia sa k prítomnosti. "Pozri sa na päť vecí, počúvaj štyri zvuky, dotkni sa troch rôznych predmetov, zameraj sa na dva pachy a nájdi jednu vec, ktorú môžeš ochutnať," radia odborníci.
Panika je len dočasná a nie je život ohrozujúca. "Záchvaty paniky sa často zmiernia do desiatich minút," upozorňuje Liga.
Počas záchvatu je najlepšie zotrvať na mieste. "Pokús sa nájsť pokojné miesto, kde sa môžeš sústrediť na dýchanie a spomaliť svoj tep," zdôrazňujú odborníci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies