Český premiér Petr Fiala po parížskom stretnutí lídrov uviedol, že asi 15 krajín súhlasilo s podpisom jeho iniciatívy. Macron povedal, že tak urobí aj Paríž a že bola dohodnutá aj koalícia na urýchlenie dodania rakiet dlhého doletu.
Ide o iniciatívu pod vedením Česka na nákup státisícov nábojov z tretích krajín, čo je niečo, v čom je Francúzsko opatrné, keďže chce uprednostniť rozvoj vlastného európskeho priemyslu, informuje agentura Reuters.
"Hovoríme o stovkách tisíc kusov munície, ktorú by sme mali a mohli dostať v relatívne krátkom čase," povedal novinárom Fiala.
Portugalský premiér Antonio Costa uviedol, že ministri obrany dostali mandát, aby v priebehu nasledujúcich 10 dní predložili plán.
Holandský premiér Mark Rutte, ktorý je favoritom na post budúceho generálneho tajomníka NATO, uviedol, že Holandsko prispeje 100 miliónmi eur na nákup munície v zámorí. Povedal, že krajiny, ktoré poskytnú muníciu, požiadali, aby neboli identifikované.
Predstaviteľ Bieleho domu agentúre povedal, že Spojené štáty neplánujú vyslať vojakov do boja na Ukrajinu a rovnako neplánujú vyslať ani jednotky NATO na Ukrajinu.
Dnes ruská agentúra TASS citovala hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, že priamy vojenský konflikt medzi NATO a Ruskom bude nevyhnutný, ak budú na Ukrajinu vyslané západné jednotky.
"V takom prípade to nebude o pravdepodobnosti, ale o nevyhnutnosti - tak to hodnotíme my," odpovedal na otázku, ako Kremeľ hodnotí pravdepodobnosť priameho konfliktu medzi NATO a Ruskom v prípade vyslania západných vojsk. na Ukrajinu.
Peskov tiež povedal, že krajiny NATO "by tiež mali posúdiť" dôsledky takýchto akcií a uvedomiť si ich. Mali by si "položiť otázku, či to zodpovedá ich záujmom, a čo je najdôležitejšie, záujmom občanov ich krajín," povedal Peskov.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok otvoril otázku vyslania vojakov európskych krajín na Ukrajinu, hoci pripustil, že v tejto fáze neexistuje konsenzus.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies