Prezidentské voľby v Rumunsku priniesli nečakaný zvrat, keď proruský kandidát Călin Georgescu vyhral prvé kolo volieb s 22,95 % hlasov. Tento nezávislý nacionalista sa stal symbolom protestných hlasov proti súčasnému systému, no jeho víťazstvo vyvoláva otázky o budúcnosti Rumunska a jeho vzťahu k Ukrajine.
Zmena zahraničnej politiky?
Rumunsko je dôležitým partnerom NATO a EÚ, pričom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu patrilo medzi jej silných podporovateľov. Súčasná politika Rumunska zahŕňa logistickú pomoc Ukrajine, vrátane exportu obilia cez rumunské prístavy, ako aj významnú vojenskú úlohu na východnom krídle NATO.
Víťazstvo Georgesca, ktorý je kritický voči NATO, by mohlo signalizovať posun v zahraničnej politike Rumunska. Napriek tomu odborníci tvrdia, že dramatické zmeny sú nepravdepodobné. Podľa analytikov ako Doru Frantescu, podpora NATO a EÚ má v Rumunsku „silnú väčšinu“ a akékoľvek výrazné zmeny by narážali na široký odpor verejnosti a politických elít.
Možné dôsledky pre Ukrajinu
Frustrácia voličov a domáca agenda
Georgescov úspech je pripisovaný frustrácii voličov zo „starej gardy“ a ekonomickej situácii v krajine. Jeho rétorika zdôrazňuje infláciu, sociálne problémy a sľubuje radikálne zmeny. Tento postoj ho robí atraktívnym pre voličov hľadajúcich alternatívu k tradičným stranám.
Lasconiová ako nádej NATO
Jeho protikandidátka, Elena Lasconiová, predstavuje opačný pól – silnú podporu NATO a EÚ. Ak by zvíťazila v druhom kole, pravdepodobne by pokračovala v súčasnej politike Rumunska a zachovala jeho kľúčovú úlohu v regióne.
Aj keď Georgescove víťazstvo v prvom kole vyvolalo obavy, významné zmeny v politike Rumunska voči Ukrajine a NATO sú nepravdepodobné. Verejná a politická podpora prozápadného smerovania Rumunska zostáva aj naďalej silná.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies