Čo si o vás myslí váš pes? Umelá inteligencia by mohla v budúcnosti umožniť rozhovory so zvieratami

NETKY.SK • 4 Január 2025, 09:14 • 2 min
Čo si o vás myslí váš pes? Umelá inteligencia by mohla v budúcnosti umožniť rozhovory so zvieratami

Reálny časový preklad medzi ľuďmi už dosiahol významné pokroky, pričom systémy AI ako ChatGPT a aplikácie na preklad v reálnom čase umožňujú plynulé rozhovory v rôznych jazykoch. Rozšírenie tejto technológie na prekonanie komunikačnej medzery medzi ľuďmi a zvieratami otvára dvere do vzrušujúcej budúcnosti.

slovakia

left justify in out

Predstavte si svet, kde môžete viesť rozhovor so svojím psom alebo mačkou o ich obľúbených hračkách alebo o tom, čo si myslia o svojom dni. Vďaka pokrokom v oblasti umelej inteligencie sa tento koncept, ktorý kedysi patril do oblasti vedeckej fantastiky, pomaly stáva realitou.

Reálny časový preklad medzi ľuďmi už dosiahol významné pokroky, pričom systémy AI ako ChatGPT a aplikácie na preklad v reálnom čase umožňujú plynulé rozhovory v rôznych jazykoch. Rozšírenie tejto technológie na prekonanie komunikačnej medzery medzi ľuďmi a zvieratami otvára dvere do vzrušujúcej budúcnosti.

Rozhovor so psom

Hoci takáto komunikácia medzi druhmi je dnes ešte špekulatívna, tento článok skúma budúcnosť, kde AI umožňuje ľuďom "rozprávať" sa so svojimi domácimi miláčikmi a inými inteligentnými zvieratami.

Psy, známe svojou lojalitou a pokročilým sociálnym porozumením, už komunikujú s ľuďmi prostredníctvom štekotu, reči tela a mimiky. Šimpanzy a iné primáty používajú zložité gestá, výrazy tváre a vokalizácie, ktoré naznačujú sofistikované myšlienkové procesy. Interpretáciou týchto foriem komunikácie do ľudského jazyka by AI mohla umožniť zmysluplné výmeny, čím by sa vytvorilo vzájomné porozumenie medzi druhmi.

V budúcnosti by mohol majiteľ psa nosiť ľahké AI zariadenie, ktoré by dokázalo interpretovať vokalizácie a reč tela jeho psa do angličtiny v reálnom čase. Predstavte si tento scenár:
Majiteľ: "Prečo štekáš na okno?" Pes: "Vonku je veverička! Kradne z kŕmidla pre vtáky!" Majiteľ: "Ďakujem, že si mi to povedal. Postarám sa o to." Pes: "Skvelé! Môžem dostať odmenu za to, že som taký dobrý strážny pes?".

Puto medzi zvieratami

Tento druh komunikácie by prehĺbil puto medzi ľuďmi a ich domácimi miláčikmi, umožňujúc majiteľom presnejšie pochopiť potreby a emócie svojich zvierat.
Predstavte si návštevu zoo, kde by šimpanzy mohli komunikovať s návštevníkmi pomocou AI zariadení. Takáto technológia by mohla zmeniť spôsob, akým vnímame a interagujeme so zvieratami, čím by sa zvýšilo naše porozumenie a rešpekt voči nim.

Jedným z najznámejších projektov je Earth Species Project, ktorý zahŕňa AI vedcov, biológov a odborníkov na ochranu prírody. Tím ESP buduje modely strojového učenia a zhromažďuje údaje o rôznych druhoch zvierat. Ich cieľom je využiť desaťročia výskumu bioakustiky a behaviorálnej ekológie na pochopenie toho, ako zvieratá komunikujú.

AI nám pomôže komunikovať aj so psami.
AI nám pomôže komunikovať aj so psami.
Zdroj: foto: Bing

Strojové učenie

Nástroje ako MeowTalk a DeepSqueak už interpretujú vokalizácie zvierat, umožňujúc základnú komunikáciu s domácimi miláčikmi, ako sú mačky a hlodavce. Pokročilé techniky strojového učenia dokážu analyzovať zvuky zvierat a predpovedať emocionálne reakcie, čím zlepšujú naše porozumenie ich pocitov.

Hoci je myšlienka komunikácie so zvieratami fascinujúca, prináša aj množstvo etických otázok. Ako zabezpečíme, aby boli zvieratá chránené a aby ich komunikácia nebola zneužívaná? Je dôležité stanoviť smernice, ktoré zabezpečia, že výskum a aplikácie AI budú prioritizovať blaho zvierat.

Ochrana zvierat

Pokroky v AI komunikácii so zvieratami by mohli výrazne zlepšiť vzťahy medzi ľuďmi a zvieratami a prispieť k lepšiemu chápaniu a ochrane voľne žijúcich zvierat. Predstavte si, že by sme mohli viesť rozhovory s delfínmi, veľrybami alebo dokonca vtákmi, čím by sme získali hlbší vhľad do ich života a potrieb.

Napriek pokrokom v technológii zostáva mnoho výziev. AI systémy musia byť schopné rozpoznať a reagovať na zmeny vo vokálnych vzorcoch zvierat v dôsledku starnutia, nálady alebo zdravotného stavu. Výskumníci musia tiež prekonať technické a etické prekážky, aby zabezpečili, že komunikácia so zvieratami bude presná a zodpovedná.

Budúcnosť, kde AI umožňuje komunikáciu medzi ľuďmi a zvieratami, je plná vzrušujúcich možností. Hoci je táto technológia ešte v plienkach, pokroky v oblasti strojového učenia a bioakustiky naznačujú, že sme na prahu revolúcie v porozumení a interakcii so zvieratami. Ako sa budú tieto technológie vyvíjať, budeme musieť čeliť etickým a praktickým výzvam, ale potenciálne prínosy sú obrovské. Predstavte si svet, kde môžete skutočne porozumieť svojmu domácemu miláčikovi a kde komunikácia medzi druhmi otvára nové možnosti pre ochranu a porozumenie voľne žijúcich zvierat.

So psami môžeme komunikovať online.
So psami môžeme komunikovať online.
Zdroj: Foto: Bing

Komunikácia veľrýb

Okrem Earth Species Project existuje množstvo ďalších iniciatív, ktoré sa zameriavajú na komunikáciu so zvieratami. Napríklad projekt CETI (Cetacean Translation Initiative) sa zameriava na prekladanie komunikácie veľrýb pomocou AI. Tieto projekty využívajú kombináciu strojového učenia, bioakustiky a behaviorálnej ekológie na vytvorenie komplexných modelov komunikácie zvierat.

Jednou z najpraktickejších aplikácií AI komunikácie so zvieratami je zlepšenie starostlivosti o domáce zvieratá. AI zariadenia by mohli pomôcť majiteľom lepšie porozumieť potrebám a zdravotnému stavu ich domácich miláčikov. Napríklad, ak pes vykazuje známky bolesti alebo nepohodlia, AI by mohla interpretovať tieto signály a upozorniť majiteľa, aby vyhľadal veterinárnu pomoc.

AI komunikácia so zvieratami by mohla mať významný vplyv aj na ochranu voľne žijúcich zvierat. Vedci by mohli použiť AI na monitorovanie a interpretáciu komunikácie ohrozených druhov, čo by im umožnilo lepšie pochopiť ich potreby a správanie. Tieto informácie by mohli byť kľúčové pre vytváranie efektívnych stratégií ochrany a zachovania biodiverzity.

Vzdelávanie verejnosti

Technológie AI by mohli byť tiež využité na vzdelávanie verejnosti o zvieratách a ich správaní. Interaktívne výstavy v zoologických záhradách a múzeách by mohli návštevníkom umožniť komunikovať so zvieratami prostredníctvom AI, čím by sa zvýšilo ich povedomie a porozumenie. Takéto iniciatívy by mohli podporiť väčší rešpekt a ochranu zvierat v spoločnosti.

Jednou z hlavných technických výziev je zber a analýza obrovského množstva údajov potrebných na tréning AI modelov. Výskumníci musia vyvinúť efektívne metódy na zhromažďovanie a spracovanie týchto údajov, pričom musia zohľadniť aj rôznorodosť zvukových vzorcov medzi jednotlivými druhmi a jedincami.


Zdroj textu: www.dailydogstuff.com, nboom.ai, intl.delight.fit Foto: Bing

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies