Po dramatickej ofenzíve, ktorá zvrhla dlhoročného sýrskeho vládcu Baššára al-Asada, sa krajina ocitá na prahu novej éry. Ahmed aš-Šará, nový vodca Sýrie, vystúpil v nedeľu v televízii Al-Arabíja a predstavil víziu budúcnosti, ktorá zahŕňa ústavné reformy, inkluzívne voľby a nové medzinárodné vzťahy.
Štvorročný plán volieb a ústavné reformy
Šará oznámil, že volebný proces môže trvať až štyri roky, pričom prvým krokom bude prepracovanie sýrskej ústavy. Tento proces má trvať dva až tri roky a jeho cieľom je zabezpečiť politickú transformáciu krajiny v súlade s rezolúciou OSN č. 2254 z roku 2015.
„Musíme vytvoriť ústavu, ktorá bude odrážať vôľu všetkých Sýrčanov,“ povedal Šará. Dočasná vláda už bola vymenovaná a bude krajinu riadiť do 1. marca.
Výzva na zrušenie sankcií
Šará vyzval Spojené štáty, aby zrušili sankcie, ktoré boli uvalené na režim Baššára al-Asada. Zdôraznil, že tieto sankcie už nemajú opodstatnenie, keďže bývalý režim bol odstavený od moci. „Tieto sankcie by sa mali automaticky zrušiť,“ uviedol nový vodca, ktorý zároveň apeloval na zahraničné investície na obnovu krajiny.
Vzťahy s Ruskom a Iránom
Aj keď sa Haját Tahrír aš-Šám (HTS) snaží zmierniť svoju medzinárodnú rétoriku, Šará potvrdil, že Sýria si zachová strategické väzby s Ruskom a Iránom. „Sýria nemôže fungovať bez vzťahov s významnými regionálnymi mocnosťami,“ povedal. Rusko a Irán boli kľúčovými spojencami Asada počas vojny, pričom poskytovali vojenskú aj ekonomickú podporu.
Šará zdôraznil, že budúce vzťahy s Iránom musia byť založené na vzájomnom rešpekte a nezasahovaní do vnútorných záležitostí. Taktiež vyjadril nádej, že Rusko bude pokračovať vo svojich strategických investíciách, vrátane prevádzky vojenských základní v Tartuse a Hmeimime.
Integrácia Kurdských síl do národnej armády
Kľúčovou otázkou ostáva osud miestnych kurdských síl, ktoré kontrolujú sever a severovýchod Sýrie. Šará navrhol ich začlenenie do národnej armády, čím by sa eliminovala ich izolácia a zabezpečila jednota sýrskeho štátu. „Zbrane musia byť výlučne v rukách štátu,“ zdôraznil.
Regionálna spolupráca a ekonomická obnova
Šará tiež vyzdvihol úlohu regionálnych mocností, najmä Saudskej Arábie, ktorá podľa neho zohrá dôležitú úlohu v povojnovej obnove Sýrie. Poukázal na veľký investičný potenciál, ktorý krajina ponúka susedným štátom.
Budúcnosť Sýrie
Aj keď je budúcnosť Sýrie neistá, nový politický líder hovorí o inkluzívnom dialógu, ktorý zahŕňa všetky náboženské a etnické skupiny. „Je čas, aby Sýria obnovila svoju suverenitu a jednotu,“ povedal Šará na záver svojho prejavu.
Medzinárodné spoločenstvo bude pozorne sledovať, ako sa nová sýrska vláda postaví k výzvam a ako sa jej podarí dosiahnuť stabilitu v krajine zmietanej konfliktami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies