Predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov (za rok 2023) môžu daňovníci aj v roku 2024. Stačí to, a dokonca bez udania dôvodu, oznámiť daňovému úradu prostredníctvom špeciálneho tlačiva. Živnostníci a majitelia firiem tak musia urobiť elektronicky cez ústredný portál verejnej správy. Zamestnanci a prenajímatelia, ktorí nemajú povinnosť elektronickej komunikácie, môžu doručiť oznámenie na papieri.
Zvyčajne sa musí daňové priznanie alebo oznámenie o odklade daňového priznania podať do 31. marca daného roka, no v roku 2024 pripadá tento termín na nedeľu. Navyše nasledujúci pondelok je sviatok (Veľkonočný pondelok), takže termín na podanie daňového priznania či odkladu sa tento rok posúva na utorok 2. apríla 2024.
Komu takýto netradičný čas „navyše“ na podanie daňového priznania nestačí, môže si podanie daňového priznania predĺžiť o jeden až tri mesiace, a to najneskôr do 30. júna 2024. Daňovník s príjmom (aj) zo zahraničia si môže predĺžiť lehotu až o šesť mesiacov, a to najneskôr do 30. septembra 2024.
Odklad daňového priznania za rok 2023 je potrebné nahlásiť daňovému úradu najneskôr do posledného dňa riadneho termínu na podanie daňového priznania, teda do 2. apríla 2024. V prípade daňovníkov, ktorí s daniarmi komunikujú elektronicky, stačí vyplniť, podpísať a poslať toto tlačivo. Ostatní si ho môžu stiahnuť zo stránky Finančnej správy SR a odovzdať ho osobne alebo poštou.
Bez ohľadu na spôsob podania – elektronicky, poštou alebo osobne na daňovom úrade, je dôležité odoslať formulár najneskôr v posledný možný deň. Pri zasielaní poštou rozhoduje dátum na obálke.
Majitelia nehnuteľností, ktorí v roku 2023 ubytovali odídencov z Ukrajiny a od štátu získali príspevok za ubytovanie cudzinca, ale ubytovanie neposkytujú v rámci podnikania, svoj príjem z prenájmu nemusia zdaniť.
Naopak, majitelia nehnuteľností, ktorí prenajímajú svoj byt alebo dom v rámci podnikania (teda registrovali sa na daňovom úrade a majú pridelené DIČ na účely prenájmu nehnuteľnosti), sú povinní podať daňové priznanie a do príjmu započítať aj štátom poskytnutý príspevok za ubytovanie cudzinca.
Ak vám povinnosť podať daňové priznanie za minulý rok vznikla a nepodáte ho v zákonom stanovenej lehote, respektíve ste nestihli podať odklad, musíte rátať s pokutou. Takéto nepodanie daňového priznania sa považuje za správny delikt a správca dane je oprávnený uložiť daňovníkovi pokutu za správny delikt vo výške od 30 eur až do 16-tisíc eur.
Ak jednotlivec využije odklad podania daňového priznania o šesť mesiacov a zároveň v podanom daňovom priznaní neuvedie príjmy zo zahraničia, takisto mu hrozí pokuta od daňového úradu. V tomto prípade sa na daňovníka hľadí ako na osobu, ktorá podáva priznanie po uplynutí termínu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies