NEMECKÁ - V januári 1945 sa v Nemeckej odohralo jedno z najtemnejších období našich dejín. Prezident SR Peter Pellegrini na pietnom podujatí zdôraznil, že vraždenie nevinných obetí bolo výsledkom nenávisti a organizovaného zla.
Počas piatkového pietneho podujatia pri príležitosti 80. výročia nacistických represálií v obci Nemecká v okrese Brezno prezident SR Peter Pellegrini pripomenul, že vraždenie nevinných obetí bolo výsledkom nenávisti.
"Keď si uvedomím, aké zverstvá sa na sklonku druhej svetovej vojny odohrali tu v Nemeckej, mám pocit, že stále počujem ozvenu náreku nevinných obetí. Civilisti, ženy a deti končili svoj život v plameňoch tunajšej pece. Niektorí po výstrele do hlavy, iní tam boli hodení zaživa," uviedol Pellegrini v príhovore.
Prezident označil vraždenie v Nemeckej za jednu z najväčších tragédií slovenských dejín. Dôvodom popravy približne 900 ľudí bola podľa jeho slov nenávisť.
"Ak bude nenávisť diktovať naše kroky, skôr či neskôr opäť prekročíme hranice, ktoré sme považovali za neprekročiteľné. A preto vyzývam všetkých, aby sme zastavili akúkoľvek mieru podpory nenávisti voči niekomu alebo voči niečomu, pretože sa raz môžeme zobudiť do takých strašných dní, aké pred 80 rokmi zažívali ľudia tu v Nemeckej," skonštatoval Pellegrini.
K nacistickým represáliám v obci Nemecká došlo na začiatku roka 1945. V období od 4. do 11. januára bolo v tamojšej vápenke podľa odhadov zavraždených okolo 900 osôb.
Popravy vykonali príslušníci Einsatzkommanda 14 pod velením šéfa banskobystrického oporného bodu EK 14 SS-Obersturmführera Kurta Herberta Deffnera a členovia Pohotovostného oddielu Hlinkovej gardy (POHG) z Považskej Bystrice na čele s nadzbrojníkom Vojtechom Horom.
Priamych účastníkov SNP, ich rodinných príslušníkov, sympatizantov povstania, rasovo prenasledované osoby, ale tiež ženy a deti strieľali od tyla a ich telá následne hádzali do vápennej pece.
Stovky obetí nacistického vraždenia v Nemeckej dodnes pripomína Pamätník umučeným, ktorý je v správe Múzea SNP. Jeho súčasťou je i expozícia zameraná na represálie nacistov a členov POHG na Slovensku v rokoch 1944 až 1945.
Pamätník s vápenkou je jedným z mála autentických pripomenutí vraždenia ľudí na konci druhej svetovej vojny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies