BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Juraj Blanár na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci prezentoval slovenské postoje k situácii na Ukrajine, v Gruzínsku a na Blízkom východe. Diskusie zahŕňali aj prijatie nového sankčného balíka voči Rusku a pokračujúcu podporu pre Ukrajinu.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Juraj Blanár, zastupoval včera v Bruseli Slovensko na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci.
Šéfovia diplomacií členských štátov Únie rokovali o aktuálnej situácii na Ukrajine, v Gruzínsku a na Blízkom východe, vrátane vývoja v Sýrii. Okrem toho prijali 15. balík sankcií voči Rusku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, ktorý zahŕňal aj predĺženie výnimky pre Slovensko na vývoz ropných produktov do Česka.
Aktuálny stav na Ukrajine priblížil prostredníctvom videospojenia šéf tamojšej diplomacie Andrii Sybiha, ktorý ju popísal ako veľmi zložitú. Blanár poukázal na to, že niektorí ministri uviedli, že Ukrajina stráca viac vojakov, ako je schopná zregrutovať.
Z tohto dôvodu Blanár apeloval na návrat k diplomatickým rokovaniam a prezentoval brazílsko-čínska mierovú iniciatívu, ktorú diskutoval počas nedávnej návštevy Brazílie.
Slovensko sa zaviazalo pokračovať v humanitárnej pomoci Ukrajine, vrátane komerčných dodávok elektrickej energie, ktoré sú dôležité pre prekonanie zimných výpadkov na Ukrajine.
Členské štáty EÚ schválili 15. sankčný balík voči Rusku, ktorý sa zameriava na zníženie obchádzania sankcií. Minister Blanár potvrdil, že tieto sankcie nemajú negatívny dopad na Slovensko ani na jeho občanov.
Výnimka pre Slovensko na vývoz ropných produktov z ruskej ropy do Česka bola predĺžená o ďalších šesť mesiacov, čo zabezpečí cenovú stabilitu na trhu a priestor pre technologickú transformáciu výroby v Slovnafte.
V diskusii o Gruzínsku Blanár zdôraznil, že Slovensko podporuje demokratické princípy a slobodné demokratické voľby. Rešpektovanie vôle občanov v gruzínskych voľbách je kľúčové. Slovensko nepodporilo sankcie proti vybraným predstaviteľom polície v Gruzínsku a vyzvalo na zachovanie konštruktívneho dialógu a komunikačných liniek.
Šéfovia diplomacií sa zhodli na potrebe stabilizovať situáciu v Sýrii a predchádzať teritoriálnemu rozdeľovaniu krajiny. Toto je dôležité aj pre zníženie tlaku na EÚ z hľadiska nelegálnej migrácie. Ministri schválili vytvorenie vyslanca Únie v Sýrii, ktorý bude aktívne pracovať na stabilizácii krajiny.
Slovensko uvítalo 60-dňové prímerie na libanonskom území a vyzvalo na okamžité riešenie humanitárnej krízy v Gaze. Jediným udržateľným riešením pre Blízky východ je dvojštátne usporiadanie Izraela a Palestíny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies