Dislajk ako novinka Instagramu? Aplikácia možno prinesie palec dole na komentáre

NETKY.SK • 22 Február 2025, 12:13 • 2 min
Dislajk ako novinka Instagramu? Aplikácia možno prinesie palec dole na komentáre

Zavedenie nového tlačidla vyvoláva diskusie o jeho potenciálnych výhodách a nevýhodách. Zatiaľ čo niektorí vidia túto funkciu ako krok vpred v zlepšovaní spôsobu, akým sa používateľské reakcie spracúvajú na platformách, iní varujú pred negatívnymi dôsledkami.

slovakia

left justify in out

Testovanie tlačidla dislike vyvolalo zmiešané reakcie medzi používateľmi. Kým niektorí považujú túto funkciu za príležitosť na lepšiu kontrolu nad tým, aký obsah sa na ich profile zobrazuje, iní varujú pred negatívnymi dôsledkami. Mnohí sa obávajú, že takzvaný palec dole môže ešte viac zhoršiť už aj tak problematické správanie na sociálnych médiách, najmä v oblasti kyberšikany a nenávistných prejavov.

Podľa názorov niektorých odborníkov, implementácia tohto tlačidla by mohla priniesť vlnu nepríjemných, deštruktívnych interakcií, ktoré sa zvýšia na základe digitálnych konfliktov a zneužitia nových možností hodnotenia.

Predchádzajúce pokusy a reakcie verejnosti

Predstavovanie novinky na sociálnych médiách nie je úplne nový koncept, no každý pokus mal svoje špecifické okolnosti a reakcie. Instagram nie je prvou platformou, ktorá sa pokúša o implementáciu tejto funkcie.
Facebook a jeho neúspešný pokus

Jedným z najväčších a najznámejších pokusov bol Facebook, ktorý testoval tlačidlo už pred niekoľkými rokmi. Zatiaľ čo Facebook ponúka lajk tlačidlo už od svojho vzniku, používateľská komunita neustále volala po možnosti vyjadriť negatívne reakcie. V roku 2015 Facebook oznámil, že začne testovať možnosť dislike, ale nie v tradičnej podobe. Namiesto toho vyvinul funkciu s rôznymi emóciami, ako napríklad love, haha, wow, sad a angry, aby umožnil používateľom vyjadriť rôzne pocity bez nutnosti vytvárať negatívnu atmosféru.

Hoci niektorí používatelia ocenili túto možnosť, väčšina komunity považovala túto alternatívu za kompromis. Facebook nikdy neimplementoval tlačidlo v tradičnej podobe, pretože sa obávali negatívnych dôsledkov, ktoré by tento krok mohol priniesť, vrátane nárastu šikanovania, trolling a ďalších nevhodných interakcií.

instagramový "lajk"
instagramový "lajk"
Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk

Výhody tlačidla dislike

Zavedenie nového tlačidla vyvoláva diskusie o jeho potenciálnych výhodách a nevýhodách. Zatiaľ čo niektorí vidia túto funkciu ako krok vpred v zlepšovaní spôsobu, akým sa používateľské reakcie spracúvajú na platformách, iní varujú pred negatívnymi dôsledkami. Aké sú teda hlavné výhody a nevýhody tohto kroku?

Najväčšou výhodou zavedenia tlačidla dislike je to, že používateľom poskytuje ďalšiu možnosť, ako vyjadriť svoj názor. Doteraz mohli používateľom vyjadrovať súhlas prostredníctvom lajku, ale reakcie na obsah, ktorý sa im nepáčil, často zostávali nevyslovené. Novinka by dala možnosť lepšie reflektovať skutočný názor na komentáre bez nutnosti písať negatívny komentár, čo by mohlo viesť k pozitívnejšej komunikácii.

Používatelia môžu cez dislike vyjadriť, že niektorý obsah nie je relevantný, zavádzajúci alebo nevhodný. To môže pomôcť ostatným používateľom lepšie pochopiť, čo je vnímané ako kvalitné alebo neetické. Je to spôsob, ako platforma môže lepšie kontrolovať, čo je populárne, a odhaliť obsah, ktorý môže byť problémový, čo by mohlo byť užitočné pre moderátorov obsahu.

Vzhľadom na rastúci problém dezinformácií na sociálnych médiách môže dislike slúžiť ako nástroj na upozornenie ostatných používateľov na nepravdivé alebo škodlivé informácie.

Nevýhody technologickej novinky

Jednou z najväčších obáv je, že tlačidlo môže viesť k ešte vyššiemu výskytu kyberšikany, trollingov a iných negatívnych prejavov na platforme. Používatelia, ktorí nemajú v úmysle vyjadriť konštruktívnu kritiku, môžu zneužiť novinku na zosmiešňovanie alebo znižovanie sebaúcty iných, čo by mohlo prispieť k toxickému online prostrediu. Táto funkcia by mohla zhoršiť psychické zdravie používateľov, ktorí by mohli byť neustále konfrontovaní s negatívnymi reakciami.

Existuje obava, že dislike bude zneužívaný najmä pri obľúbených osobnostiach, influencerov alebo tvorcoch obsahu. Niektorí používatelia môžu tento nástroj využívať na útoky voči konkrétnym ľuďom alebo značkám. Výsledkom môže byť skreslenie hodnotenia a nedostatočné zohľadnenie objektívnych faktorov pri hodnotení príspevkov.

Dislike neumožňuje kontextualizovať dôvody negatívnej reakcie. Používateľ môže „dislajkovať“ komentár, ale bez ďalších vysvetlení je ťažké určiť, či ide o legitímnu nespokojnosť s obsahom alebo len o nesúhlas zo subjektívnych dôvodov. To môže viesť k nespravodlivým hodnoteniam, najmä ak je používateľ vynechaný z debaty alebo jednoducho ignorovaný.

Sociálna sieť Instagram ako aplikácia v telefóne.
Sociálna sieť Instagram ako aplikácia v telefóne.
Zdroj: una.rs

Môže Instagram krok zmeniť?

Instagram sa už niekoľkokrát stretol s kritikou svojich nových funkcií a postupov, a preto nie je vylúčené, že aj tento krok so zavedením tlačidla „dislike“ môže byť v budúcnosti upravený, zmenený alebo dokonca úplne zrušený. Predstavovanie nových nástrojov na sociálnych médiách sa často stretáva s verejným tlakom, a nie vždy je jednoduché nájsť rovnováhu medzi inováciami a bezpečnosťou komunity.

Aplikácia už v minulosti upravovala svoje funkcie na základe spätnej väzby od používateľov. Napríklad, po obrovských obavách týkajúcich sa ochrany súkromia, implementoval možnosti na kontrolu, kto môže vidieť príspevky a reagovať na ne.

Platforma taktiež zareagovala na obavy z kyberšikany zavedením nástrojov na blokovanie urážlivých komentárov a monitorovanie nevhodných reakcií. Toto ukazuje, že Instagram je pripravený na úpravy svojich politik a nástrojov v záujme ochrany používateľov.

Dislike pre komentáre na Instagrame je rozhodne krokom, ktorý mení spôsob, akým sa používatelia môžu vyjadrovať k obsahu. Tento nový prvok môže priniesť nový spôsob interakcie, ale zároveň vyvoláva aj obavy o jeho vplyv na digitálnu kultúru a správanie online.

Zostáva len čakať, ako sa bude Instagram s týmto testovaním vysporiadavať a či sa rozhodne implementovať túto funkciu na celosvetovej úrovni.


Zdroj textu: engadget.com, ndtv.com, Foto: smartlife.mondo.rs/24sedam.rs

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies