Na Slovensku, podobne ako v bývalom Československu, sa sviatkom učiteľov stal deň narodenia českého pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského so slovenskými koreňmi (28.3.1592-15.11.1670), ktorý pripadá na 28. marec.
J. A. Komenský sa svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu - presadzoval povinnú školskú dochádzku pre každé dieťa bez ohľadu na jeho intelekt alebo sociálne pomery, vypracoval systém pedagogiky ako vedy a mnohé jeho vyjadrenia, ako „opakovanie je matkou múdrosti“ či „škola hrou“, zľudoveli.
Deň učiteľov sa v Československu začal oslavovať v roku 1955 rozhodnutím vtedajšej Československej vlády a mal byť morálnym ocenením ich práce.
DEŇ UČITEĽOV💝 Za Vašu prácu, trpezlivosť a odhodlanie, za Vašu snahu, pokoj a rozvahu, za Vaše nesmierne znalosti,...
Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Nedeľa 28. marca 2021
Deň učiteľov si pripomína aj Ministerstvo školostva počas celého týždňa na sociálnych sieťach a takisto špeciálnym darom – nasvietením Bratislavského hradu. Vyjadruje tak znak vďaky a úcty nielen učiteľom, ale aj všetkým pedagogickým, nepedagogickým a aj odborným zamestnancom škôl, asistentom, a v tomto roku aj „domácim“ učiteľom – rodičom. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies