Novozvolený prezident Donald Trump v rozhovore s Kristen Welkerovou z televízie NBC v nedeľňajšej relácii Meet the Press vyjadril svoj zámer zrušiť právo na občianstvo v Spojených štátoch, čím zopakoval stanovisko, ktoré už skôr prezentoval. Ak by Trump po svojom nástupe do funkcie tento plán presadil, išlo by o zásadnú zmenu v systéme udeľovania občianstva, ktorý v USA funguje viac ako 150 rokov.
Je možné, aby Trump zrušil právo na občianstvo? A čo by to znamenalo? Čo presne Trump uviedol?
Keď sa Welkerová spýtala Trumpa, či stále plánuje zrušiť právo na občianstvo už v prvý deň svojho úradu, odpovedal: „Áno, určite.“ Právo na občianstvo z narodenia zabezpečuje, že každá osoba narodená na území USA sa automaticky stáva občanom krajiny, vrátane detí prisťahovalcov bez legálneho pobytu, turistov a študentov na krátkodobé víza.
Trump dodal, že je ochotný spolupracovať s demokratmi na ochrane Dreamers, čiže jednotlivcov, ktorí prišli do USA ako deti bez dokladov a väčšinu svojho života strávili v krajine. Na druhej strane vyhlásil: „Nechcem rozbíjať rodiny, takže jediný spôsob, ako nerozbiť rodinu, je udržať ich pohromade a poslať ich všetkých späť.“ To by znamenalo deportáciu aj tých, ktorí sú občanmi USA, aby ich rodiny zostali spolu.
Čo hovorí 14. dodatok?
Prístup k občianstvu v USA sa zakladá na 14. dodatku ústavy, ktorý garantuje právo na občianstvo od narodenia. Tento dodatok bol schválený v roku 1868. Prvá časť dodatku uvádza: „Všetky osoby narodené alebo naturalizované v Spojených štátoch a podliehajúce ich jurisdikcii sú občanmi Spojených štátov a štátu, v ktorom majú bydlisko.“ Toto právo platí nezávisle od imigračného statusu rodičov, ako uvádza Americká imigračná rada, nezisková organizácia sídliaca vo Washingtone.
Má Trump právomoc zrušiť toto právo?
Na otázku Kristen Welkerovej, či by mohol obísť zákon zakotvený v 14. dodatku, Trump odpovedal: „No, budeme musieť dosiahnuť zmenu. Ale musíme to ukončiť.“ Trump vyjadril presvedčenie, že by to bolo možné dosiahnuť výkonným nariadením, pričom však spomenul aj iné možnosti, ktoré neupresnil. Už počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2018 tvrdil, že by sa právo na občianstvo dalo zrušiť zákonom Kongresu, ale neskôr uviedol: „Teraz hovoria, že to môžem urobiť len výkonným nariadením.“
Mnohí odborníci a politici, vrátane niektorých republikánov, spochybňujú túto interpretáciu. Úprava ústavy je komplikovaný proces. Vyžaduje si podporu dvoch tretín hlasov v Snemovni reprezentantov a v Senáte, po čom by museli zmenu schváliť tri štvrtiny legislatív jednotlivých štátov. Alternatívou je zvolanie ústavného zhromaždenia na žiadosť dvoch tretín štátov, čo sa však v histórii USA nikdy neudialo.
Bruce Fein, odborník na ústavné právo, sa pre Al-Džazíru vyjadril, že Trumpov návrh poukazuje na jeho „neznalosť ústavy“. „Bolo by potrebné schválenie dodatku, čo je prakticky nemožné,“ skonštatoval Fein.
Aké by boli dôsledky?
Podľa Americkej rady pre prisťahovalectvo by zrušenie práva na občianstvo malo dopad na každého. Američania by museli preukazovať občianstvo svojich detí zložitejším a drahším spôsobom. „Naše rodné listy sú dôkazom nášho občianstva. Ak by sa toto právo zrušilo, už by ich nebolo možné používať ako doklad,“ upozorňuje organizácia.
Štúdia think-tanku Migration Policy Institute a Pennsylvánskej univerzity z roku 2010 predpovedá, že zrušenie práva na občianstvo by mohlo do roku 2050 zvýšiť počet obyvateľov bez legálneho statusu o 4,7 milióna.
Trump v rozhovore tvrdil, že USA sú jedinou krajinou, ktorá ponúka právo na občianstvo z narodenia. V skutočnosti však podobný princíp uplatňuje vyše 30 krajín, vrátane Kanady, Brazílie, Mexika či Argentíny.
Aké ďalšie typy občianstva existujú?
Okrem občianstva z narodenia sú bežné aj iné typy, napríklad: Občianstvo podľa pôvodu: Dieťa získava občianstvo na základe občianstva rodičov, bez ohľadu na miesto narodenia. Občianstvo naturalizáciou: Osoby môžu po splnení určitých podmienok požiadať o občianstvo krajiny, v ktorej žijú.
Občianstvo manželstvom: Niektoré krajiny umožňujú získať občianstvo sobášom s občanom danej krajiny. Dvojité občianstvo: Umožňuje mať občianstvo dvoch krajín súčasne. Občianstvo na základe investície: Investovanie v určitej krajine môže viesť k získaniu občianstva, napríklad v Turecku či na Malte. USA takúto možnosť neposkytujú.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies