Stredozemné more čelí závažným problémom so znečistením. Podľa júlovej správy Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) je viac ako 87 percent mora znečistených mikroplastmi, toxickými kovmi a priemyselnými chemikáliami. Toto znečistenie má vážne dôsledky nielen pre morský ekosystém, ale aj pre ľudské zdravie, píše spravodajstvo CNN.
Pri Stredozemnom mori leží 22 krajín, pričom najväčšími znečisťovateľmi sú Egypt, Turecko a Taliansko. Celkom v Stredozemnom mori pripadá na meter štvorcový až 1,9 milióna plastových úlomkov, uvádza CNN. To je, ako WWF zdôraznila, najvyššia hustota mikroplastov, aká kedy bola v morskom prostredí zaznamenaná. Toto znečistenie sa navyše šíri mimo samotného mora a ovplyvňuje sladkovodné zdroje, vzduch aj pôdu v regióne.
Lekári varujú, že ľudia môžu prijímať mikroplasty prostredníctvom konzumácie morských organizmov a vody. Podľa správy WWF môže človek ročne zjesť viac ako 840 mikroplastov pri konzumácii troch hlavných komerčných druhov rýb, ako sú morský ostriež a makrely, a až 11 tisíc mikroplastov pri častom jedení lastúrnikov, ako sú slávky a mušle.
Nedávny článok v časopise New England Journal of Medicine upozorňuje na súvislosť medzi mikroplastmi a kardiovaskulárnymi chorobami. Mikroplasty sa môžu dostať do krvného obehu požitím alebo vdýchnutím a vyvolať zápal a oxidačný stres, čo môže urýchliť progresiu aterosklerózy (ochorenie tepien, pozn. red.) a zvýšiť pravdepodobnosť kardiovaskulárnych príhod.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies