V severovýchodnom indickom štáte Ásam pokračujú záchranné práce po tom, čo v zaplavenej uhoľnej bani uviazlo 12 baníkov. Miestne úrady potvrdili, že traja z nich sú pravdepodobne mŕtvi. Ďalších deväť ľudí zostáva uväznených pod zemou.
Záplavy, ku ktorým došlo v pondelok v bani v kopcovitom okrese Dima Hasao, zapríčinila voda, ktorá prenikla z neďalekej nepoužívanej bane. Podľa okresného policajného náčelníka Mayanka Kumara sa zdá, že baníci narazili na podzemný vodný kanál, ktorý spôsobil zaplavenie. Baníci sa nachádzajú približne 91 metrov pod zemou.
Nasadenie záchranných tímov
Indická armáda do operácie zapojila potápačov, vrtuľníky a ženistov. Minister baníctva štátu Ásam Kaushik Rai uviedol, že sa mobilizujú všetky dostupné zdroje na záchranu uviaznutých robotníkov. Na záberoch zdieľaných armádou na sociálnych sieťach bolo možné vidieť záchranárov s lanami, žeriavmi a ďalším vybavením, ktorí pracujú na okraji vertikálnej bane.
Nebezpečné pracovné podmienky
Ťažba uhlia v severovýchodnej Indii je často spojená s nelegálnymi praktikami a nebezpečnými podmienkami. Robotníci ťažia uhlie v malých, nestabilných tuneloch prezývaných „krysie diery“, kde sa často porušujú bezpečnostné normy. Po vyťažení sa uhlie ručne nakladá do boxov a pomocou kladiek vyťahuje na povrch.
Nehody pri takýchto ťažbách sú časté. Jedno z najväčších nešťastí sa odohralo v roku 2019 v susednom štáte Meghalaya, kde bolo pri zaplavení nelegálnej bane vodou z blízkej rieky zasypaných najmenej 15 baníkov.
Výzva pre úrady
Táto tragédia opäť upriamila pozornosť na nelegálnu ťažbu uhlia a nedostatočné bezpečnostné opatrenia v regióne. Miestne úrady čelia tlaku na sprísnenie kontroly nad nelegálnymi baňami a zlepšenie podmienok pre baníkov.
Záchranné práce v bani v Ásame naďalej pokračujú. Výsledky týchto snáh budú mať zásadný význam nielen pre rodiny uviaznutých baníkov, ale aj pre ďalší prístup k bezpečnosti pri ťažbe uhlia v regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies