Shafaz Khan (55) a Choudhry Rashied (58), obaja občania Spojeného kráľovstva, boli odsúdení na päť rokov a tri mesiace väzenia za pokus o prepašovanie štyroch indických migrantov do Spojeného kráľovstva. Tento incident odhalil alarmujúce praktiky pašerákov ľudí a riziká, ktorým sú vystavené ich obete.
Podľa britského ministerstva vnútra sa obvinení pokúsili ukryť migrantov v dodávke za hromadou použitých pneumatík. Na tento účel vytvorili špeciálny úkryt, ktorý migrantov držal v nebezpečných a neľudských podmienkach.
Odhalenie v prístave Newhaven
Incident sa odohral v marci 2019, keď britská hraničná polícia zastavila dodávku v prístave Newhaven vo východnom Sussexe. Khan, ktorý pochádza zo západolondýnskej štvrte Feltham, tvrdil, že sa spolu s Rashiedom vracajú z Belgicka s nákladom použitých pneumatík.
Pri podrobnejšej kontrole vozidla však policajti odhalili skrytý priestor, kde sa nachádzali štyria indickí migranti. Boli uložení na matraci nasiaknutom močom, bez prístupu k čerstvému vzduchu, jedlu či vode. Podmienky ich prepravy boli označené za extrémne nebezpečné.
Reakcia úradov
Chris Foster, vedúci imigračného úradu v Londýne, označil tento prípad za príklad extrémneho zneužívania zraniteľných osôb pašerákmi. „Títo ľudia boli uvrhnutí do biednych podmienok, ktoré mohli viesť k ohrozeniu ich života,“ uviedol.
Ministerka pre bezpečnosť hraníc a azyl, Dame Angela Eagle, dodala: „Tento prípad ukazuje, kam až sú pašeráci schopní zájsť pre finančný zisk. Ich činy sú nielen neetické, ale aj nezákonné a nebezpečné.“
Sľuby, ktoré nikdy neboli splnené
Podľa Fosterovej boli migrantom sľubované bezpečie a prosperita v Spojenom kráľovstve, no realita bola diametrálne odlišná. „Títo zločinci predali týmto ľuďom sen, ktorý sa nikdy nemal splniť,“ poznamenala.
Odsúdenie Khana a Rashieda je súčasťou širšieho úsilia britských úradov bojovať proti nelegálnemu pašovaniu ľudí a zabezpečiť, aby boli títo zločinci postavení pred súd. Tento prípad však tiež upozorňuje na zraniteľnosť migrantov, ktorí sú často ochotní riskovať všetko v nádeji na lepší život.
Pašovanie ľudí zostáva vážnym problémom, ktorý ohrozuje nielen bezpečnosť hraníc, ale aj životy nevinných osôb. Tento prípad je varovným signálom pre všetkých, ktorí sa podieľajú na nelegálnom prevádzkovaní migrantov, že spravodlivosť ich nakoniec dostihne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies