BRUSEL - Ekonomická produkcia v eurozóne vzrástla v druhom štvrťroku na štvrťročnej báze o 0,3 percenta, uviedol v utorok štatistický úrad Európskej únie (EÚ), ktorý naznačil, že ekonomika pokračuje v oživovaní miernym tempom, ale vyhliadky na ďalšie ekonomické zrýchlenie zostáva nejednoznačné.
Hospodársky rast eurozóny v druhom štvrťroku stagnoval na úrovni 0,3 percenta, v porovnaní s prvým štvrťrokom sa nezmenil. Na medziročnej báze vzrástol HDP eurozóny o 0,6 percenta, vyplýva zo zverejnenia európskej štatistiky (Eurostat).
Najnovšie údaje ukazujú, že po stagnácii v roku 2023 sa ekonomika oblasti začala „opatrne zotavovať“, uviedol Bert Colijn, senior ekonóm ING Bank, v poznámke.
Írsko zaznamenalo najvyšší rast o 1,2 percenta v druhom štvrťroku, zatiaľ čo Španielsko zostalo ťahúňom rastu eurozóny s medzikvartálnym nárastom o 0,8 percenta.
Naopak, nemecká ekonomika, najväčšia v eurozóne, klesla o 0,1 percenta, čím zvrátila pozitívny rast zaznamenaný v prvom štvrťroku. Vo Francúzsku bol rast HDP v druhom štvrťroku 0,3 percenta, čo sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenilo.
Napriek ekonomickým údajom v druhom štvrťroku, ktoré prekonali očakávania, a potenciálnemu miernemu oživeniu z olympijských hier v Paríži, ekonómovia zostávajú opatrní, pokiaľ ide o silný začiatok druhej polovice roka.
Colijn vyjadril obavy z budúcnosti, pričom uviedol údaje vrátane poklesu indexu nákupných manažérov (PMI) eurozóny za posledné dva mesiace.
Júlový kompozitný index PMI pre eurozónu bol slabý na 50,1, čo je pokles z júnových 50,9, čo je sotva nad 50-benchmarkom, ktorý oddeľuje expanziu od kontrakcie.
Európska komisia v utorok zverejnila aj indikátor ekonomického sentimentu, ktorý poukazuje na výrazný pokles dôvery v služby a maloobchodu.
Pri pohľade do budúcnosti „otázkou zostáva, kam sa bude ekonomika ďalej uberať, a nedávne údaje nedávajú veľkú dôveru, že ekonomika eurozóny sa ďalej zrýchľuje,“ komentoval Colijn.
Utorkové údaje eurozóny prichádzajú po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) na svojom zasadnutí začiatkom tohto mesiaca ponechala úrokové sadzby nezmenené, po významnej zmene politiky v júni, keď znížila sadzby o 25 bázických bodov, čo predstavuje prvé zníženie od septembra 2019.
Či ECB v septembri opäť zníži sadzby, zostáva neisté, uviedli analytici. Pre ECB súčasné ekonomické prostredie naznačuje, že znižovanie sadzieb zostáva možnosťou, keďže podľa Colijna je nepravdepodobné, že by domáci dopyt poháňal výraznú infláciu. Iní ekonómovia predpokladajú, že ECB sa neponáhľa s výrazným uvoľňovaním menovej politiky.
"Stále si myslíme, že zníženie depozitnej sadzby o 25 bázických bodov je najpravdepodobnejšie v septembri, ale dnes zverejnené údaje možno mierne zvyšujú šancu na jej udržanie," povedal Jack Allen-Reynolds, zástupca hlavného ekonóma eurozóny v Capital Economics.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies