OTTAWA - Situácia spred pár rokov sa opakuje. Kanadská vláda obžalovala nemeckú automobilku Volkswagen za to, že do krajiny dovážala vozidlá, ktoré porušovali normy v oblasti emisií. Vedenie automobilky vraj o podvove vedelo.
Nemecký výrobca áut čelí obžalobe z porušenia kanadského zákona na ochranu životného prostredia, pretože v rokoch 2008 až 2015 do krajiny doviezol 128 tis. automobilov, ktoré nespĺňali emisné normy. Firma je obžalovaná aj z poskytovania zavádzajúcich informácií.
Súdne pojednávanie
Spoločnosť Volkswagen v tejto súvislosti zverejnila vyhlásenie, v ktorom uviedla, že s kanadskými vyšetrovateľmi úplne spolupracuje, pričom pred prvým pojednávaním na súde v Toronte, ktoré bude v piatok, je pripravená dohoda. "Zúčastnené strany súdu predložia na posúdenie navrhnutú dohodu o treste," konštatuje vyhlásenie.
Emisná kauza
Súdne stíhanie Volkswagenu v Kanade prichádza viac ako štyri roky po tom, ako sa automobilka priznala, že v 11 mil. vozidlách po celom svete inštalovala softvér, ktorý manipuloval výsledky emisných testov. Volkswagen v USA v marci 2017 priznal vinu a boli mu uložené pokuty v sume vyše 4,3 mld. USD. Napriek tomu, že vozidlá boli bezpečné a pojazdné, spotrebiteľská dôvera sa niekoľkonásobne znížila po vypuknutí emisnej kauzy.
Porušenie spotrebiteľských práv
Nemecká automobilka Volkswagen porušila v súvislosti s emisnou kauzou pravidlá o ochrane spotrebiteľa v minimálne 20 krajinách Európskej únie, v USA platila vysoké pokuty a momentálne sa pripravuje na prvé pojednávanie s Kanadou.
Problémy v Austrálii
Austrálska divízia Volkswagenu v roku 2015 potvrdila, že v krajine je nelegálnym softvérom na znižovanie emisií počas testov dotknutých približne 91.000 áut. Väčšinu z nich predstavujú autá kmeňovej značky VW.
Viac o emisnej kauze firmy Volkswagen nájdete na našom webe pod kľúčovými slovami "emisná kauza" a "volkswagen".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies