V obci na severovýchodnej SIbíri bolo nameraných rekordných takmer mínus 70 stupňov Celzia.
Zatiaľ čo my na Slovensku si tento rok užívame miernu zimu, inak to určite cítia v dedine Ojmjakon, ktorá je považovaná za najchladnejšiu obec na svete. Aj keď nižšie teploty boli namerané na iných miestach planéty, Ojmjakon je výnimočný tým, že ide o trvalo obývané sídlo a aj za občas neľudských mrazivých podmienok prebieha normálny každodenný život.
Ojmjakon na severovýchode Sibíri, v oblasti patriacej pod republiku Sacha, sa môže "pýšiť" tým, že tu bolo v tridsiatych rokoch minulého storočia nameraných mínus 70 °C, čo je najmenej, pokiaľ sa týka obývaných sídiel, menej namerali už len na neobývaných miestach v Grónsku, na Aljaške a na Antarktíde ( kde bolo nameraných -94°C, čo je pravdepodobne najchladnejšie miesto na zemi vôbec.)
Obec, ležiaca na "póle chladu" sa nachádza na ľavom brehu rieky Indigirka na ďalekom východe Ruska, a je spojená s ďalšími vidieckymi lokalitami - Chara-Tumul a Bereg-Jurdya, Tomtor, Jučugej a Aeroport, ktorý dostal názov podľa miestneho letiska. Oblasť sa nachádza na náhornej plošine a má približne 2 000 obyvateľov. Jediný spoľahlivý spôsob, ako sa dostať do Ojmjakonu, je dvojdňová cesta z Jakutska - hlavného mesta regiónu. Do Jakutska premáva denne priame letecké spojenie z Moskvy (6 h 30 min).
Pól chladu sa nachádza neďaleko Kolymskej magistrály (známej aj ako Cesta kostí), ktorú v 30. rokoch 20. storočia postavili Stalinovi väzni. Cesta sa začína v Jakutsku a smeruje do Magadanu a prekonáva tri hlavné horské pásma, ktoré v kombinácii s ďalšími klimatickými faktormi vytvárajú jedinečnú klímu tejto oblasti. Hoci Ojmjakon je stále teplotným rekordérom, aj tu sa prejavilo globálne otepľovanie v posledných rokoch a zimné teploty sa tu postupne zvýšili na mínus 50 °C, momentálne teploty v Ojmjakone dokonca hlásia "chabých" - 40 °C. Napriek tomu tu miestni vedú život, aký si my ani nevieme predstaviť.
Začiatkom októbra sa tu, rovnako ako v celej oblasti Sacha, začína vytvárať anticyklóna so zvýšeným atmosférickým tlakom. Začína sa polárna noc, počas ktorej dochádza k prudkému ochladeniu zemského povrchu, pod ktorým sa nachádza večný mráz. Dĺžka dňa sa pohybuje od 3 hodín v zime do 21 hodín v lete.
Životné podmienky obyvateľov tohto odľahlého regiónu sú mimoriadne drsné. Obyvatelia žijúci na zamrznutej pôde sa zaoberajú najmä chovom kráv, koní a sobov, lovom, rybolovom, zberom a ťažbou dreva. Predtým tu domorodí Evenovia viedli kočovný život ako pastieri sobov. Z približne 305 domácností v Oymyakone, Bereg-Jurdya a Chara-Tumul je viac ako 120 vykurovaných drevom, pričom v každej z nich sa spáli viac ako 100 kubických metrov smrekovca.
Prepravu benzínu a uhlia do Ojmjakonu dnes umožňuje Kolymská magistrála. Vonku sa vozidlá počas zimy v Ojmjakone nikdy nevypínajú, inak by zamrzli. Dokonca aj keď sa motory nechajú bežať niekoľko hodín, kolesá stuhnú a autá sa často budú môcť opäť rozbehnúť až v lete. Kvôli chladu v Ojmjakone niekoľko mesiacov v roku nepristávajú lietadlá. Väčšina domov v Oymyakone ešte stále kúri uhlím a drevom a má len málo moderných vymožeností, niektoré domy majú vonkajšie toalety.
V Ojmjakone napriek drsným a extrémnym podmienkam však nezastal život a žijú tu normálny každodenný život. Fungujú to normálne školy, nájdete tu dokonca Múzeum literatúry, venované spisovateľom, ktorí boli za stalinského režimu deportovaní do tábora nútených prác na Kolymskom polostrove. Nachádza sa tu aj pamätník obetiam stalinských represií - Zvon pamäti.
V posledných rokoch sa tu okrem tradičného chovu sobov, lovu a rybolovu začína rozvíjať aj cestovný ruch, zameraný na to, že ide o unikátne miesto na zemi, ktorí sa naozaj oplatí navštíviť!
Každý rok v marci sa na Póle chladu koná tradičný festival pre miestnych aj cestovateľov a odvážnych dobyvateľov. Stretnete tu Santa Clausa z Laponska v družnej debate s Ded Morozom aj ich "kolegom" Čyškanom, ktorý je považovaný za Pána mrazu aj celej tejto oblasti. Počas festivalu sú návštevníci svedkami živých osláv, na ktorých sa prezentujú tradičné kroje, hudba a tanec pôvodných obyvateľov Evenov, ale aj sobie preteky, rybolov na ľade, jazda na psích záprahoch a pôvodná kuchyňa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies