BRATISLAVA - Epidemická situácia mierne zlepšila. Mobilita obyvateľov Slovenska od 3. marca klesla, čo je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího prínosom k tomu, aby sme pandémiu začali dostávať pod kontrolu.
Aj napriek tomu je počet hospitalizácii rekordný, ale zdá sa, že aj stabilizovaný. Denné úmrtia sú stále veľmi vysoké, ale v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne klesli. Reprodukčné číslo sa nachádza približne na hodnote jedna. Postupne by tak mali začať klesať počty pozitívne testovaných a neskôr aj počty hospitalizovaných v nemocniciach.
Situácia v nemociciach je vážna
Uviedol to štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. „Situácia je napätá, ale je prinajmenšom zastabilizovaná a čísla v jednotlivých nemocniciach tak dramaticky nerastú,“ odkázal.V súčasnosti je za hranicami sedem slovenských pacientov. Pozitívne však je, že sa zredukoval počet výjazdov záchraniek.
Súvisiaci článok: Pellegriniho strana diskutuje o odvolaní Krajčího a vyslovení nedôvery vláde
COVID automat
Od budúceho týždňa bude podľa COVID automatu v štvrtom stupni varovania 35 okresov, do tretieho stupňa sa zaradí 41 okresov a v druhom stupni budú tri okresy. Situácia sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zhoršila v okresoch Čadca, Gelnica, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Myjava, Senica, Skalica a Trebišov, ktoré prešli z bordovej do čiernej farby automatu. Pohoršili si aj Medzilaborce, ktoré sa dostali do tretieho stupňa, teda bordovej farby.
V porovnaní s minulým týždňom si polepšili a dostali sa tak do bordovej farby okresy Detva, Hlohovec a Partizánske. Do druhého stupňa pribudli v porovnaní s minulým týždňom aj Nové Zámky. „Pokiaľ sa potvrdí pozitívny trend, mapa by mala budúci týždeň vyzerať oveľa priaznivejšie,“ uvádza šéf rezortu zdravotníctva.
Britský variant
Britský variant koronavírusu potvrdili hygienici v 90 % vyšetrených vzoriek. Počas tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu vyšetrili laboratóriá 2 198 vzoriek, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca.
Dominuje medzi inými
Vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách na Slovensku. Britský variant tak zvýšil v populácii svoj podiel a dominuje nad inými variantmi pandemického vírusu.
„Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na našom území, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia. Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.
Prieskum rozšírenia britského variantu robili hygienici aj na vzorkách z 3. februára. Britský variant sa vtedy potvrdil v približne 74 % vyšetrených vzoriek. Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára, kedy sa britský variant potvrdil v 72 % vyšetrených vzoriek.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies