Kolumbijský región Catatumbo, nachádzajúci sa pri hraniciach s Venezuelou, zažíva jednu z najhorších vĺn násilia za posledné obdobie. Podľa Organizácie spojených národov (OSN) bolo následkom konfliktu medzi povstaleckými skupinami zabitých najmenej 80 ľudí a viac ako 18 000 obyvateľov bolo prinútených opustiť svoje domovy.
Zásah do životov
Približne 1 000 obyvateľov pohraničnej obce Tres Bocas ušlo do susednej Venezuely, aby unikli eskalácii násilia. "Mnohí sa boja prestreliek, ktoré vypukli," uviedol Jaime Botero, komunitný vodca z neďalekého mesta Tibu, vzdialeného asi 10 kilometrov od Tres Bocas, ktorá dnes pripomína mesto duchov.
Konflikt medzi ELN a FARC
K násilnostiam dochádza medzi povstaleckými skupinami: Armádou národného oslobodenia (ELN) a frakciou známou ako FARC-EMC. FARC-EMC pozostáva z bývalých členov Revolučnej ozbrojenej sily Kolumbie (FARC), ktorá bola oficiálne rozpustená po podpísaní mierovej dohody v roku 2016. Hlavnou príčinou konfliktu je boj o kontrolu nad lukratívnymi drogovými trasami v oblasti Catatumbo, ktorá je zodpovedná za 15 % kolumbijskej produkcie koky.
Porušenie prímeria a obvinenia z vojnových zločinov
Hoci medzi ELN a FARC-EMC existovalo prímerie, boj vypukol minulý týždeň po tom, čo povstalci ELN zaútočili na civilistov, ktorých obvinili zo spolupráce s FARC-EMC. Podľa svedectiev boli civilisti násilne vyháňaní zo svojich domovov a niektorí z nich boli zastrelení zblízka.
Kolumbijský prezident Gustavo Petro pozastavil v piatok mierové rokovania s ELN, obviňujúc skupinu z vojnových zločinov. V pondelok oznámil vydanie núdzového dekrétu, ktorý by mal umožniť zrýchlenú legislatívu na riešenie konfliktu.
Apel OSN a medzinárodnej komunity
Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil násilie a vysídľovanie, vyzývajúc ozbrojené skupiny, aby zastavili útoky na civilistov. „Generálny tajomník vyžaduje okamžité ukončenie aktov násilia voči civilnému obyvateľstvu a neobmedzený prístup humanitárnej pomoci,“ uviedol zástupca hovorcu OSN Farhan Haq.
OSN tiež vyzvala ELN a ostatné ozbrojené skupiny, aby dodržiavali práva civilistov v regióne Catatumbo. V minulom týždni tam boli zavraždení dvaja obhajcovia ľudských práv.
Budúcnosť mieru v Kolumbii
Kolumbijská vláda a medzinárodné organizácie stoja pred ťažkou úlohou obnoviť mier v regióne, ktorý je dlhodobo zmietaný konfliktami. Eskalácia násilí v Catatumbe poukazuje na krehkosť mierových dohôd a dôležitosť efektívneho riešenia príčin konfliktu. Bez urýchlených opatrení hrozí, že násilie bude naďalej ničiť životy tisícov Kolumbijčanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies