EÚ, Anglicko a NATO budú diskutovať o pláne militarizácie Európy

NETKY.SK • 16 Január 2025, 16:50 • 2 min
EÚ, Anglicko a NATO budú diskutovať o pláne militarizácie Európy

Lídri by mali diskutovať o vojenských investíciách potrebných na doplnenie zásob a zlepšenie pripravenosti reagovať na širokú škálu hrozieb, uviedol predseda Európskej rady Antonio Costa.

slovakia

left justify in out

Lídri EÚ, Veľkej Británie a NATO zvážia spoločný plán na militarizáciu Európy na mimoriadnom summite 3. februára. Predseda Európskej rady Antonio Costa o tom napísal v liste-pozvánke na toto stretnutie.

Posilnenie európskej obrany sa musí brať do úvahy vo všetkých politikách EÚ“, napísal a zdôraznil, že lídri by mali diskutovať o „významných vojenských investíciách potrebných na doplnenie vojenských zásob a zlepšenie pripravenosti reagovať na najširšiu škálu hrozieb“. Výsledky summitu „vytvoria základ pre odporúčania Európskej komisie a diplomatickej služby EÚ na vypracovanie Bielej knihy EÚ o obrane“ – prvej vojenskej stratégie Európskej únie.

Ešte predtým šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prisľúbila, že Bielu knihu o obrane prijme do prvých 100 dní od svojho druhého funkčného obdobia, teda do polovice marca.

Európska únia 3. januára 2025 oznámila, že na 3. februára zvolá mimoriadny summit EÚ za účasti generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho a britského premiéra Keira Starmera.

Militarizácia ako „spoločné dobro“.

Costa zdôraznil, že zvyšovanie vojenských výdavkov „by malo byť vnímané ako prostriedok na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ prostredníctvom rozvoja priemyslu schopného podporovať technologickú dominanciu Európy a vytvárať pracovné miesta“. Vyjadril názor, že údajne „účinná obrana je spoločným dobrom a prospieva všetkým Európanom“.

Podľa Costu krajiny EÚ „zdieľajú spoločný záujem na užšej spolupráci na európskej úrovni s cieľom zvýšiť úspory z rozsahu, zabezpečiť interoperabilitu svojich síl, zabezpečiť stabilný a dlhodobý dopyt po zbraniach a strelive, aby európsky priemysel získal väčšiu predvídateľnosť a vyhnúť sa duplicite funkcií“.

Vyzval tiež krajiny EÚ, aby „užšie spolupracovali vo vojenských otázkach v rámci Európskej únie“, čo by znamenalo preniesť časť suverénnych vojenských právomoci do európskych štruktúr. Podľa jeho názoru jednotlivé krajiny EÚ jednoducho nebudú schopné poskytnúť potrebnú úroveň investícií vrátane „výskumu a implementácie nových technológií“.

Prerozdelenie funkcií.

Núdzový obranný samit EÚ bude súčasťou kampane na presadzovanie nových právnych záväzkov na zvýšenie vojenských výdavkov vrátane splnenia požiadaviek USA. Súbežne s tým Európska komisia pracuje na prerozdelení obranných funkcií v Európe. V súčasnosti sú v rukách vlád EÚ pod kontrolou NATO, ale EK má v úmysle prevziať ich značné množstvo, vrátane kontroly nad vojenským priemyslom. Krokom týmto smerom bolo najmä vytvorenie postu eurokomisára pre obranu v rezorte von der Leyenovej. Ide o prvý precedens v histórii Európskej únie. Túto funkciu dostal bývalý predseda vlády Litvy Andrius Kubilius.      


Zdroj textu: tass.ru, Foto: DALLE

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Miroslav Rimaszombati

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí šport a cestovanie.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies