BRUSEL - Ministri zdravotníctva členských štátov Európskej únie (EÚ) sa vo všerajších večerných hodinách na mimoriadnom zasadnutí dohodli na koordinovanej reakcii zameranej proti šíreniu nového vírusu z Číny.
Pre každý prípad
Skorá detekcia nákazy a jednotné preventívne opatrenia, najmä na vstupných miestach, ako sú letiská, sú podľa ministrov kľúčové. Francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzyn upozornila, že EÚ by mala byť tiež v strehu aj pre prípad, že by epidémia nepriaznivo ovplyvnila výrobu liečiv v Číne, čo by mohlo viesť k ich nedostatku. Politička vyzvala úniu, aby pripravila plán spoločného obstarávania na nákup lekárskeho vybavenia.
Jednota by mla pomôcť
Podľa Kyriakides je kľúčová jednota. "Jednota z našej strany tiež podporí úsilie Číny v tom, aby dostala vírus pod kontrolu, a zmierni akýkoľvek ďalší prenos v rámci EÚ aj do nej," povedala eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides.
Rozdielne názory
Chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš si myslí, že by euroblok mal prijať ďalšie opatrenia. "Ak to znamená zavretie hraníc, prediskutujeme to," odpovedal na otázku, či pri eskalácii epidémie EÚ uzavrie schengenský priestor. Podľa Kyriakides si však súčasná epidémia takéto drastické opatrenia nevyžaduje. Aj holandský minister zdravotníctva Bruno Bruins vyzval členov EÚ, aby sa vyhli ďalším cestovným i obchodným obmedzeniam.
Podpora pre tretie krajiny
Prostredníctvom videokonferencie sa na stretnutí zúčastnil aj šéf krízového tímu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan, ktorý naliehal na podporu tretích krajín so slabšími zdravotníckymi systémami v rámci boja proti koronavírusu. "Pred týždňom dokázali túto diagnózu urobiť iba dve laboratóriá v Afrike. Teraz túto diagnózu dokáže urobiť 30 laboratórií. Dúfame, že do konca týždňa budú mať všetky africké krajiny možnosť prinajmenšom vykonať diagnózu," povedal.
Desiatky prípadov v Európe
Nový koronavírus si vyžiadal viac ako 1 350 mŕtvych a vyše 60-tisíc nakazených po celom svete. V Európe zatiaľ potvrdili takmer 50 prípadov nákazy. Únia doteraz repatriovala z Číny, ktorá je epicentrom nákazy, okolo 500 svojich občanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies