REYKJAVÍK - Študent z Reykjavíku vyvinul fľašu z materiálu agar, teda z morských rias. Fľaša bez vody zmenšuje svoj objem až na zlomok pôvodnej veľkosti.
Študent chce týmto materiálom bojovať proti obrovskému množstvu plastových odpadkov. S neobyčajným nápadom, ako zamedziť vzniku plastového odpadu, ktorý sa v prírode rozkladá až stovky rokov, prišiel islandský študent Ari Jónsson. Jónsson, ktorý sa venuje produktovému designu, navrhol fľašu vyrobenú z vody a z prášku z červených rias.
A water bottle that decomposes as soon you finish drinking. A response to the increase plastic polluting our seas by Ari Jonsson. Great work! #thursdaythoughts #innovation #biodegradable #environment #pollution #sea pic.twitter.com/RhW6pVvV1U
— EcotileFlooring (@EcotileFlooring) April 12, 2018
Fľaša drží svoj tvar len po dobu, kedy je v nej naliata tekutina - akonáhle je ale prázdna, začne sa sama od seba rozkladať. Ako píše napríklad server Dezeen.com, Jónsson predstavil svoju fľašu tento rok v marci na festivale dizajnu v islandskej metropole Reykjavík.
Po tom, čo si čítal správy, koľko plastov sa vyhodí každý rok, cítil urgentnú potrebu vyvinúť materiál, ktorý by mohol plast nahradiť. "Polovica vyrobených plastov sa použije len raz a potom sa vyhodí. Musíme nájsť nejakú cestu, ako toto neskutočné množstvo odpadkov obmedziť. Prečo používame materiály, ktorým trvá stovky rokov, než sa v prírode rozložia?" Pýta sa Jónsson.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies