Nové opatrenia na reguláciu environmentálnych emisií zahrnú prísnejšie normy, ktoré budú povinné pre odvetvia. Tieto pravidlá, zamerané na zníženie znečistenia ovzdušia, vody a pôdy, prinesú významné výhody pre zdravie a životné prostredie. Okrem toho, verejnosť bude mať lepší prístup k povoleniam EÚ a informáciám o miestnych znečisťujúcich činnostiach prostredníctvom nového portálu EÚ pre priemyselné emisie.
Parlament prijal dohodu s členskými štátmi o revízii smernice o priemyselných emisiách (IED) 393 hlasmi za, 173 bolo proti a 49 sa hlasovania zdržalo, a nové nariadenie o portáli pre priemyselné emisie 506 hlasmi za, 85 členov hlasovalo proti a 25 sa hlasovania zdržalo.
Nové pravidlá stanovia povinne najprísnejšie dosiahnuteľné úrovne emisií pre príslušné odvetvia. S cieľom bojovať proti nedostatku vody sa environmentálne ciele stanú povinnými pre spotrebu vody. Pokiaľ ide o odpad, efektívne využívanie zdrojov, energetickú efektívnosť a využívanie surovín, ciele budú stanovené v rámci rozsahu a pre nové techniky budú orientačné.
Revidovaná smernica o priemyselných emisiách sa teraz bude vzťahovať aj na zariadenia ťažobného priemyslu (bane) a veľké zariadenia na výrobu batérií.
Spoluzákonodarcovia sa dohodli na rozšírení opatrení smernice o priemyselných emisiách na chov ošípaných s viac ako 350 dobytčími jednotkami. Poľnohospodárske podniky, ktoré chovajú ošípané extenzívnym alebo ekologickým spôsobom a vo vonkajšom priestore značné obdobie roka, sú vylúčené. Pokiaľ ide o hydinu, smernica sa uplatňuje na farmy s viac ako 300 dobytčími jednotkami nosníc a na farmy s viac ako 280 dobytčími jednotkami krmných kurčiat. V prípade fariem, v ktorých sa chovajú ošípané aj hydina, bude limit 380 dobytčích jednotiek.
Komisia do 31. decembra 2026 posúdi, či je potrebné ďalej riešiť emisie z chovu hospodárskych zvierat, a to aj z hovädzieho dobytka, a doložku o reciprocite s cieľom zabezpečiť, aby výrobcovia mimo EÚ spĺňali požiadavky podobné pravidlám EÚ pri vývoze do EÚ.
Transparentnosť a účasť verejnosti v súvislosti s udeľovaním licencií, prevádzkou a kontrolou regulovaných zariadení sa zlepší, pretože Európsky register uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok sa zmení na portál EÚ o priemyselných emisiách, kde budú mať občania prístup k údajom o všetkých povoleniach EÚ a miestnych znečisťujúcich činnostiach.
Spoločnosti, ktoré nedodržiavajú pravidlá, môžu čeliť sankciám vo výške najmenej 3 % ročného obratu prevádzkovateľa v EÚ za najzávažnejšie porušenia. Krajiny EÚ poskytnú občanom, ktorých sa nedodržiavanie pravidiel dotkne, právo požadovať náhradu škody na zdraví.
Po hlasovaní spravodajca Radan Kanev (EPP, Bulharsko) povedal: „Dnešné hlasovanie ukazuje odhodlanie Parlamentu dosiahnuť ciele Zelenej dohody o nulovom znečistení a posilniť zdravie Európanov. Dokazuje tiež, že tieto ciele možno dosiahnuť bez toho, aby sa podnikom a najmä európskym poľnohospodárom vytvorila dodatočná administratívna záťaž. Hlasovanie zdôrazňuje, že poslanci chápu dôvody protestov farmárov."
Monika Beňová (NI, SK) uviedla: „Vzhľadom na rôzne nezmysly, ktoré končiaca Komisia vymýšľa v snahe o reguláciu poľnohospodárov, považujem za dôležité, že do revidovaného znenia smernice o priemyselných emisiách neboli zahrnuté aspoň chovy dobytka. Smernica sa má zameriavať na priemyselné produkčné jednotky a nie ohrozovať sebestačnosť členských krajín z hľadiska úrovne ich živočíšnej výroby.“
Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Priemyselné emisie zásadným spôsobom prispievajú k otepľovaniu planéty, zhoršeniu zdravia aj Slovákov a Sloveniek a prehlbovaniu klimatickej krízy. Som preto za opatrenia, ktoré tieto emisia znížia. Sú tiež súčasťou balíka Fit for 55, ktorý som v minulosti podporil. Odkazuje na cieľ EÚ znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov aspoň o 55 %, pričom tieto pravidlá sú dôležité aj pre modernizáciu nášho priemyslu a našej ekonomiky, ktoré potrebujú priestor a čas pripraviť sa na nové a jasné podmienky."
Robert Hajšel (S&D, SK) uviedol: „Poľnohospodárstvo je jediný sektor, okolo ktorého sa našľapuje veľmi opatrne pri téme znižovania
emisií. Dôvod potvrdzujú nedávne masívne protesty poľnohospodárov. Aj
preto sa táto legislatíva napokon netýka chovateľov
dobytka, ale len ošípaných a hydiny. Za dôležité považujem, aby
európski chovatelia nestratili konkurencieschopnosť, pretože vlastná
sebestačnosť v produkcii potravín je kľúčová úloha v čase zhoršujúcej sa
geopolitickej situácie.“
Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Čistý vzduch, čistá pitná voda a zdravá pôda nemajú byť len nejaké frázy. Preto je dôležité, aby
priemysel používal najmodernejšie dostupné technológie, ktoré zabraňujú
znečisteniu pôdy, vody alebo ovzdušia. A to v celej
Európe, teda aj na Slovensku. Náš priestor pre život sa nesmie stať
skanzenom starých priemyselných technológií, za ktoré budeme platiť cenu
v naším zdravím a zdravím našich detí v podobe chronických alebo
onkologických ochorení. A to v situácii, keď existujú
riešenia pre priemysel, ktoré znečisťovaniu dokážu účinne predchádzať.“
Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Uznávam potrebu regulovať činnosť znečisťujúcich podnikov tak, aby sme si primerane chránili čistotu a kvalitu nielen ovzdušia a atmosféry, ale aj vody a pôdy. A vítam, že smernica, ktorá sa takýmto znečistením zaoberá, je podľa Európskeho dvora audítorov v súlade s princípom "znečisťovateľ platí". Nie je však jasné, podľa akých kritérií bol zoznam regulovaných podnikov tvorený. Tak hrozí, že sa verejnej kontrole vyhnú podniky, ktoré tvoria veľké znečistenie. Verejná kontrola je obmedzená takisto tým, že nemusia byť zverejňované podklady, na základe ktorých dostali regulované podniky povolenie.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies