BRATISLAVA - Európska únia by mala rozšíriť sankcie voči bieloruskému režimu aj na osoby zapletené do núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku a zadržania novinára Ramana Prataseviča.
Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, za ktoré vo štvrtok hlasovalo 626 poslancov, proti ich bolo 16 a 36 sa zdržalo hlasovania. Poslanci dôrazne odsúdili únos lietadla spoločnosti Ryanair z 23. mája ako akt štátneho terorizmu.
Súvisiaci článok: V Bielorusku donútili pristáť civilné lietadlo. Lukašenko sa chcel dostať k opozičnému novinárovi
Vyzvali na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy, ako aj všetkých ďalších politických väzňov zadržiavaných v Bielorusku.
Prečítajte si: NATO reaguje na unesené lietadlo! Žiaden bieloruský predstaviteľ neprekročí prah ústredia NATO
Súvisiaci článok:
Uznesenie vyzýva Radu Európskej únie, aby čo najskôr uvalila sankcie na osoby a subjekty v Bielorusku, ktoré boli zapojené do núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair a zadržania Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy na jeho palube.
Uznesenie tiež uvádza, že členské štáty Europskej únie by mali s maximálnou naliehavosťou pristúpiť k ďalšiemu balíku sankcií proti jednotlivcom a subjektom, ktoré sa zúčastnili alebo sa podieľali na minuloročných volebných podvodoch či následnom porušovaní ľudských práv v Bielorusku.
Sankcie
Sankcie by sa mali podľa poslancov vzťahovať na prokurátorov, sudcov a zamestnancov orgánov presadzovania práva zohrávajúcich úlohu pri represiách, ako aj agentov, ktorí pre režim pracujú v oblasti propagandy, médií, dezinformácií, či jednotlivcov podporujúcich režim, ako je Marat Markov, ktorý 2. júna urobil rozhovor s Ramanom Pratasevičom v štátnej televízii ONT.
Prečítajte si tiež: Lukašenko označil sankcie Západu proti Minsku útokom na Moskvu
Parlament taktiež požaduje urýchlené prijatie hospodárskych a odvetvových sankcií zameraných na kľúčové bieloruské podniky pôsobiace najmä v oblasti ropy a ropných produktov, uhličitanu draselného, ocele a drevospracujúceho priemyslu.
Odopretie finančnej podpory
Finančná podpora musí byť bieloruskému režimu striktne odopretá, akékoľvek nové úverové linky bieloruským bankám odmietnuté a akékoľvek investície do infraštruktúrnych projektov alebo hospodárskych podnikov v Bielorusku zastavené, uvádza sa v uznesení. Poslanci sa zasadzujú aj za opatrenia, ktoré európskym finančným inštitúciám zabránia nadobúdať dlhopisy alebo akékoľvek iné finančné nástroje vydané bieloruskou vládou a jej pridruženými verejnými inštitúciami.
Mohlo by vás zaujímať: EÚ chce oslabiť Lukašenkov vplyv ďalšími sankciami
Pozastavenie členstva
Uznesenie vyzýva na pozastavenie členstva Bieloruska v medzinárodných športových orgánoch a jeho účasti na medzinárodných športových podujatiach vrátane európskych a svetových šampionátov a olympijských hier v Tokiu. Poslanci tiež požiadali Úniu európskych futbalových zväzov (UEFA), aby bieloruskej štátnej televízii TVR odňala vysielacie práva na futbalový turnaj EURO 2020 a bezplatne ich pridelila nezávislej televízii Belsat. Uznesenie sa zaoberá aj ďalšími aspektmi vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies