BRATISLAVA - Začiatkom minulého týždňa, ešte pred prijatím Plánu riešenia ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách, som sa obrátila na ústredný krízový štáb s požiadavkou, aby riešil situáciu v marginalizovaných rómskych komunitách v súvislosti s hrozbou rýchleho šírenia nákazy informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.
Až po prvých prípadoch
Podľa vlastných slov apelovala na to, aby štát v prípade preukázaných prípadov výskytu pandémie v týchto osídleniach uplatnil proporcionálny prístup pred izoláciou celých rómskych osád. "Zo včerajších medializovaných informácií však vyplýva, že štát siahol po tak razantnom opatrení ihneď po zistení prvých prípadov nákazy," uviedla.
Podmienky uzatvorenia osád
Zákon umožňuje zakázať či obmedziť styk časti obyvateľstva s ostatným obyvateľstvom pri hromadnom výskyte závažného ochorenia. "Skutočne však hovoríme o hromadnom výskyte?", pýta sa Patakyová. Plán ústredného krízového štábu počíta s možnosťou uzatvorenia osád až v prípade dosiahnutia 10 % potvrdených prípadov nákazy v osade. Také počty nakazených medializované informácie ešte nepotvrdili.
Ako sa postupuje pri nakazených?
Ochrana zabezpečená uzavretím celej komunity je smerovaná navonok, chráni ostatné obyvateľstvo. "Nemám informácie o tom, kde boli umiestnené osoby, ktoré boli pozitívne testované, či a akým spôsobom sa zisťoval okruh osôb, s ktorými sa pozitívne testované osoby stýkali, aký je ďalší plán zabezpečenia izolácie a karantény všetkých osôb, ktoré môžu byť ďalším zdrojom nákazy," ozrejmuje.
Efektívna pomoc
"Som presvedčená, že uzavretie osád a prítomnosť armády bude znamenať ďalšiu stigmatizáciu tých, ktorých problémy sú dlhodobo ignorované." Na záver dopĺňa, že štát by mal byť pri prijímaní obmedzení aj v tak zložitých situáciách mimoriadne citlivý a mal by poskytnúť obyvateľom marginalizovaných komunít čo najefektívnejšiu pomoc.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies