Maďarský premiér Viktor Orbán v piatkovom exkluzívnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió okrem iného povedal, že do Maďarska pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, a to aj napriek zatykaču. Vyjadril sa aj k zmene ruskej jadrovej doktríny či k vážnosti slov Putina. Svoje nádeje upiera k Trumpovi.
Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió okrem iného povedal, že pozve na návštevu Maďarska izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, a to aj napriek tomu, že Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal na Netanjahua zatykač. Ako povedal, Maďarsko zastáva vo svetovej politike mierový postoj a „mali by sme sa snažiť o zníženie počtu a rozsahu vojen vo svete všetkými možnými prostriedkami“.
Podľa neho medzinárodné inštitúcie nekonajú opatrne, pokiaľ ide o rozhodnutia. Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu je „nehorázne drzé, povedal by som až cynické“ v tom, že „zasahuje do prebiehajúceho konfliktu“, „odeté do právneho šatu“, ale „jeho výsledkom je faktická diskreditácia medzinárodného práva“.
Orbán sa domnieva, že rozhodnutie by mohlo dokonca „priliať olej do ohňa“, takže „niet inej možnosti, ako sa postaviť tomuto rozhodnutiu“. Preto dnes pozve Netanjahua na návštevu Maďarska a zaručí mu, že ak príde, rozhodnutie ICC nebude mať v Maďarsku žiadny účinok.
Maďarský premiér zdôraznil, že sa nebude riadiť podmienkami tohto rozhodnutia. „Budeme vychádzať výlučne zo stavu vzťahov s Maďarskom, takže izraelský premiér bude môcť viesť zmysluplné rokovania tu v Maďarsku v bezpečnom prostredí.“
Orbán sa domnieva, že keď Rusi zmenia svoju doktrínu o použití jadrových zbraní, „nie je to komunikačný trik, bola zmenená a bude to mať následky“.
Spomenul, že Putin vo štvrtok predniesol aj televízny prejav k Rusom, v ktorom dal jasne najavo, že sa cíti oprávnený vyhlásiť za ciele krajiny, ktoré poskytnú Ukrajincom zbrane dlhého doletu schopné zaútočiť na ruské územie.
„Existuje tu fenomén, ktorý by som mohol spomenúť. Váha a význam hovoreného slova pre politické udalosti je v západnej Európe iná ako v Rusku. Niekedy to my, rozhodujúci činitelia v západnej Európe, neberieme do úvahy s dostatočnou váhou,“ povedal Viktor Orbán.
Podľa Orbána politika v západnej Európe už dlho, najmä od rozšírenia moderných komunikačných prostriedkov, pozostáva v podstate z rečí, možno dvadsať percent z nich sú činy, zvyšok reči. To tiež znamená, že časť rečí nemá priame dôsledky a lídri na vysokých postoch môžu ľahko rozpútať tirády o geopolitických a vojenských otázkach.
Orbán tiež poukázal na to, že ak sa vo Washingtone urobí krok, ktorý prelomí tabu, čoskoro po ňom nasleduje podobný krok v Európe, ako napríklad keď na začiatku vojny bolo Ukrajincom po prvýkrát povolené použiť zbrane západnej výroby schopné zabíjať ľudí.
Maďarský premiér tiež pripomenul, že nemecká vláda padla do 24 hodín po tom, ako boli jasné výsledky prezidentských volieb v USA. Podľa neho to dokazuje, že existuje silná korelácia.
Zdôraznil tiež, že Maďarsko je krajina so suverénnou zahraničnou politikou. Bude sa rozhodovať na základe vlastných národných záujmov a nebude svoj osud viazať na osud iných vlád. Je však jasné, že nie každý má túto suverenitu, alebo že nie každý je na tejto ceste, napríklad pád nemeckej vlády, doplnil.
Orbán povedal, že budú naďalej konať pokojne a predvídavo, a tento týždeň spolu s Radou obrany preskúmajú súvislosti vojny. Ak sa Američania stiahnu voči Ukrajine, Európa nie je v pozícii, aby mohla vojensky podporiť Ukrajinu s čo i len najmenšou šancou na úspech, nehovoriac o finančných a hospodárskych dôsledkoch podpory prehratej vojny, dodal Orbán.
„Dvadsiateho januára, ak Boh dá a ak sa toho dožijeme, uvidíme, kedy sa Donald Trump, budúci prezident Spojených štátov, ujme úradu, ale dovtedy sú ešte dva mesiace,“ pokračoval Orbán vo svojich pro-mierových úvahách. Povedal, že už len dva mesiace „nás delia od chvíle, keď zrazu príde úsvit, ale dovtedy budeme žiť v ešte hustejšej tme ako doteraz.“
Orbán podotkol, že „s Trumpovým víťazstvom je mier na dosah, ale odchádzajúci demokrati chcú prezidentovi zanechať ťažšie dedičstvo, než s akým sa stretol pri svojom zvolení.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies