BRUSEL - Je to jedna z najočakávanejších udalostí v Bruseli. Vo štvrti Laken sa po roku opäť otvorili kráľovské skleníky. Návštevníci sa v nich tradične môžu pokochať tisíckami rastlín, vrátane kríkov, papradí alebo paliem. Otvorené je však len dočasne, do mája. Počas niekoľkých týždňov do skleníkov však zavíta okolo 100 000 ľudí, píše agentúra AP.
Okrem množstva tradičných aj exotických rastlín môžu návštevníci obdivovať architektonickú podobu ohromného skleníka, ktorý je podľa hovorkyne kráľovskej kancelárie neoddeliteľnou súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva.
"Je postavený v secesnom štýle a jedná sa o prvé užitie skla a kovu dohromady, vo svojej dobe to bola veľmi avantgardná stavba," vysvetľuje Rafik Yilmezová.
Iniciátorom stavby bol kráľ Leopold II. Belgický, vášnivý zberateľ rastlín. Stavbou mohutného dómu poveril architekta Alphonsa Balata, pričom jednotlivé časti skleníku boli postavené medzi rokmi 1874 a 1905 a prepojené sieťou presklených galérií a chodieb.
Certainly worth a visit. The royal greenhouses at the royal palace in Laken. .
— Dirkdb (@Dirkdb) April 29, 2018
.
.
.
.#bruxellesmabelle #brusselscity #welovebrussels #ilovebrussels #brussel #bruxelles #brussels #sprouttobebrussels #igbelgium #igersbelgium #loves_united_belgium #belgiu… https://t.co/saH6xyvsn7 pic.twitter.com/c6L8zCkH4T
Stojí pri tom na rovnakom pozemku, ako palác kráľovskej rodiny - tá v skleníku preto organizuje množstvo súkromných akcií, pre verejnosť je atrakcia prístupná iba na jar. V 194-hektárovom komplexe sa nachádza aj jazero alebo čínska pagoda.
Storočná tradícia
Pôsobivý skleník je verejnosti prístupný prakticky od samého otvorenia stavby, ide o mnohoročnú tradíciu. "Kráľ Leopold II. Belgický tu usporiadal zásnubný večierok pre svoju dcéru, princeznú Stehphanie. A potom sa rozhodol osláviť dokončenie. Najprv pozval všetkých, ktorí na stavbe pracovali a rok potom skleník na chvíľu sprístupnil aj širokej verejnosti. Je to tradícia, ktorá ide ďaleko do minulosti a každý kráľ na ňu nadväzuje a po zhruba troch alebo štyroch týždňoch takisto otvára skleník návštevníkom,” dodáva Yilmezová.
Prehliadka exotických rastlín je vskutku oslnivá. Keď totiž kráľ Leopold rozšíril svoju moc nad africkým Kongom, rozhodol sa tamojšiu krajinu preniesť do svojej vlastnej domoviny. Podľa správcu kráľovskej usadlosti Michela Dekensa sa panovník zapálene staral o svoju vzácnu a milovanú botanickú kolekciu.
"Obklopil sa tými najlepšími odborníkmi: botanikmi, pestovateľmi, záhradnými architektami, aby celok pôsobil čo možno nejautentickejšie,” tvrdí Dekens.
Dodáva, že sa v skleníku nachádza aj niekoľko skutočne starých a vzácnych rastlín. "Napríklad skutočne nádherné pomarančovníky, tomu najstaršiemu z nich musí byť už 200 rokov," uvádza.
Tropické rastliny sa navyše musia udržiavať pri konštantnej teplote, aby mali vhodné podmienky pre život, potrebujú tiež veľa svetla, čo je pri chladných belgických zimách vzácny faktor. Skleník je preto vyhrievaný a je v ňom udržiavaná teplota 18 stupňov Celzia.
Tento rok sú skleníky otvorené pre verejnosť do 10. mája.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies