BRATISLAVA - Bratislava ožíva farbami japonských čerešní vďaka Festivalu sakúr a umenia, ktorý ponúka jedinečnú kombináciu japonskej kultúry, umenia a zábavy. Kreatívne workshopy, ukážky bojových umení a koncerty spájajú tradície s oslavou jari, pričom sakury sú symbolom slovensko-japonského priateľstva.
Bratislava sa opäť stáva centrom oslavy jari vďaka Festivalu sakúr a umenia, ktorý prichádza v čase kvitnutia japonských čerešní.
Tento kultúrno-spoločenský festival, ktorý sa koná v piatok popoludní v Parku Suchá Vydrica v Karlovej Vsi a následne v sobotu na Základnej škole Eugena Suchoňa v Dúbravke, má za cieľ rozvíjať slovensko-japonské vzťahy a zároveň poskytnúť priestor pre umenie, tradície a zábavu.
Program festivalu je bohatý na aktivity pre všetky vekové kategórie. Návštevníci sa môžu tešiť na tvorivé workshopy, kde sa naučia základy japonskej kaligrafie, origami či ayatori.
Záujemcovia o tradičnú kultúru si môžu vyskúšať japonské doskové hry shogi a go alebo obdivovať ukážky samurajských zbraní a bojových umení, ako sú aikido, džudo či daito rju aiki džudžucu. Atmosféru doplnia koncerty, ľudová a folklórna hudba, tance a výstava výtvarných prác žiakov základnej umeleckej školy na tému sakúr.
Festival nadväzuje na iniciatívu Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike, vďaka ktorej sa japonské čerešne – sakury – stali neoddeliteľnou súčasťou viacerých parkov a sadov v Bratislave.
Sakury sú symbolom priateľstva medzi Slovenskom a Japonskom a zároveň pripomienkou tradície obdivovania ich kvitnutia, známej v Japonsku ako hanami. Tento jedinečný proces kvitnutia, ktorý trvá zhruba dva týždne, je v Japonsku každoročne sledovaný meteorológmi a označuje začiatok sakurovej „vlny“ od juhu Okinawy až po sever Hokkaida.
Festival sakúr a umenia spája tradície, kultúru a priateľstvo, čím prináša jedinečný zážitok obyvateľom Bratislavy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies