BRATISLAVA – Základným cieľom strany Smer-SD pre roky 2016 až 2020 je ďalšie posilnenie sociálneho štátu a priblíženie sa životnej úrovne Slovákov k priemeru krajín Európskej únie.
Premiér Robert Fico na konferencii Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom, ktorú organizuje Inštitút ASA, povedal, že ak bude Smer-SD vo vláde, bude sa snažiť docieliť, aby životná úroveň Slovenska v roku 2020 dosahovala 85 priemeru krajín EÚ. V roku 2015 hrubý domáci produkt na obyvateľa na Slovensku predstavoval 76 percent priemeru únie.
Dlhodobým heslom Smeru-SD je podľa Fica solidarita a súdržnosť a odstraňovanie majetkovej diskriminácie. Konsolidáciu a krízu riešil Smer podľa premiéra prorastovými opatreniami a nie škrtaním. „Nikdy sme nehovorili do vetra, za štyri roky máme nespochybniteľné úspechy,“ hodnotil predseda vlády končiace sa volebné obdobie. Konsolidácia a podpora hospodárskeho rastu boli podľa Fica prioritami jeho druhej vlády.
Kabinet sa zameral na vyšší a účinnejší výber daní, na čom získal podľa premiéra viac ako dve miliardy eur, konsolidačné opatrenia pritom nezasiahli ľudí s nižšími príjmami. Samotná konsolidácia však podľa Fica nie je všetko. „Ak sa zaľúbime do konsolidácie verejných financií a riešime len ju a nič iné, tak to je samovražedná misia,“ konštatoval Fico.
Za štyri roky jednofarebná vláda Smeru-SD znížila deficit štátneho rozpočtu o 2,1 percenta, predchádzajúca pravicová vláda Iveta Radičová za roky 2010 až 2012 išla s deficitom dole o 3,1 percenta.
Pravicové strany dnes podľa Fica charakterizuje programová chudoba a pokrytectvo. „Nemáme s kým viesť programový konflikt,“ dodal premiér s tým, že Smer-SD nemá s kým diskutovať o témach ako nezamestnanosť, konsolidácia či podpora rastu.
Smer-SD nemá pred voľbami s kým viesť programový konflikt
Volebné bilbordy opozície podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica dokazujú, v akej programovej chudobe a pokrytectve funguje ich svet.
"Štát pre ľudí, funkčný štát, bezpečný štát. Títo pravičiari nám vždy hovorili, že štát má odchádzať zo scény, všetko má byť deregulované a všetko riadiť trh. Zrazu bez akéhokoľvek problému si dávajú vlastné volebné heslá "štát" a hovoria o jeho význame,“ poznamenal na dnešnej medzinárodnej konferencii "Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom", ktorú v Bratislave zorganizoval Inštitút ASA.
Ako poznamenal Fico, jeho strana sa ani nemá pred marcovými parlamentnými voľbami s kým porozprávať o programových otázkach a viesť programový konflikt. Poukázal na to, že predmetom predvolebnej kampane nie je nezamestnanosť, ekonomický rast, fiškálna konsolidácia, inflácia. "Tieto témy prakticky vôbec neexistujú, čo je veľmi zvláštne," dodal.
Fico: Zatvorené hranice by výrazne ekonomicky poškodili SR
Pred dôsledkami migračnej krízy varoval dnes počas medzinárodnej konferencii v Bratislave predseda Smeru-SD Robert Fico. Upozornil, že pre Európsku úniu môže byť tento rok zlomový. "To, čo sa môže stať, môže byť niečo, čo sme v živote nezažili," podčiarkol.
Otázkou prežitia sa podľa neho definitívne stáva ochrana vonkajších európskych hraníc. Poukázal na krivky v európskej politike. Pokiaľ niektoré štáty ešte nedávno vítali utečencov s otvorenou náručou, dnes, ako dodal Fico, zatvárajú dvere aj pred vlastnými občanmi únie. Pripomenul, že prípadné zatvorenie hraníc medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ by výrazne ekonomicky poškodilo Slovensko. "Pre našu otvorenú ekonomiku sú zatvorené hranice merateľné národohospodárskymi stratami," uviedol s tým, že sú zároveň symbolickým varovaním pred politickými dôsledkami, pričom by mohli znamenať zničenie európskeho ekonomického projektu.
Fico súčasne odmietol nezmyselnú politickú korektnosť. Deklaroval, že ak bude Smer-SD po marcových voľbách opäť súčasťou vlády, tak nedovolí, aby Slovensku niekto diktoval, že má na svoje územie "navoziť" migrantov.
"Európsky projekt sa ocitol v politickej kríze predovšetkým vďaka chýbajúcemu zmyslu pre realitu. Zdravý rozum v politike je to, čo nám svedčalo, pokiaľ išlo o sociálnu demokraciu, a chcem, aby sme si ho zachovali," vyzval.
Ako konštatoval, v súčasnosti znova ide o strednú Európu, pričom Slovensko a Česko si nemôžu dovoliť luxus politiky podľa želania. "Preto sa musíme opäť hlásiť k Európe, ktorej klasická sociálna demokracia vedela vyvažovať záujmy medzi silnými a slabými občanmi, malými a veľkými štátmi. A takáto Európa sa dnes ocitla na historickej križovatke," zdôraznil Fico.
Medzinárodnú konferenciu "Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom" zorganizoval Inštitút ASA.
Český prezident Zeman poprial Smeru-SD úspech vo voľbách
Český prezident Miloš Zeman poprial nie ako hlava štátu ale ako priateľ slovenskému premiérovi Robertovi Fico a jeho strane Smer-SD úspech v parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 5. marca. "Všetko najlepšie,“ uzavrel Zeman svoj príhovor na konferencii Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom, ktorú zorganizoval Inštitút ASA v Bratislave. Fica zároveň český prezident označil za aktuálne jediného výrazného ľavicového politika v stredoeurópskom priestore.
Sociálny štát podľa Zemana existuje v štyroch škandinávskych krajinách, ktoré dominujú rebríčkom najnižšej korupcie, konkurencieschopnosti či vysokej úrovni školstva a zdravotníctva. Hoci model škandinávskych krajín je založený na vyšších daniach, ich úspech ukazuje, že vysoké dane nie sú prekážkou ekonomickej úspešnosti. „Ale iba za jednej podmienky. Že sa výnos dane nerozkradne,“ upozornil Zeman. Postsocialistické štáty sú podľa jeho slov zaťažené vysokou mierou daňových únikov, čo by sa malo zmeniť. Severské štáty podľa českej hlavy štátu môžu slúžiť Slovensku a Česku ako príklad. "Odporúčam nevymýšľať žiadne vlastné špecifické cesty, ale prevziať to, čo sa dlhodobo osvedčilo,“ konštatoval Zeman.
"Ak sa podarí zabrániť daňovým podvodom, potrebujeme čo najvyššie zdanenie. Zdanenie, ktoré investujeme, a nie spotrebujeme. Prejedať budúcnosť dokáže každý idiot. Ale politik má do budúcnosti investovať,“ upozornila česká hlava štátu. Investovať by sa podľa jeho slov malo najmä do ľudí, zdravotníctva, školstva, sociálnych vecí alebo seniorov či hospicov.
Európska únia podľa Zemana na celej čiare zlyhala v riešení migračnej politiky. Na migračnú vlnu únia podľa jeho slov nebola pripravená, a keď prišla, EÚ "strácala čas nekonečnými žvástami“. Zeman zdôraznil, že Česko nie je xenofóbne, päť percent obyvateľov tvoria cudzinci, ktorí sa začlenili do spoločnosti. Vietnamcov označil Zeman za pracovitejších ako priemerných Čechov, dobre v ČR funguje aj 110-tisíc Ukrajincov a množstvo Slovákov. Pri migrácii únia zabúda na to, že ide o moslimskú migráciu, ktorá podľa Zemana nie je integrovateľná a asimilovateľná do európskej kultúry. Muž má podľa Koránu právo biť ženu, islamská civilizácia ženám upiera prístup k vzdelaniu a významným funkciám, svedectvo ženy na súde má polovičnú hodnotu ako slovo muža, komentoval Zeman kultúrne rozdiely. Ekonomických migrantov by únia mala vrátiť do ich pôvodných krajín, čo považuje za jediné riešenie migračnej krízy.
Zeman: Škandinávia ukazuje, že vysoké dane neprekážajú ekonomickej úspešnosti
Škandinávsky model sociálneho štátu jasne dokazuje, že vysoká miera zdanenia nie je prekážkou ekonomickej úspešnosti, na rozdiel od tvrdení neoliberálov, ktorí hovoria, že čím nižšie dane, tým lepšie. Uviedol to dnes vo svojom príhovore prezident Českej republiky Miloš Zeman na medzinárodnej konferencii "Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom", ktorú zorganizoval Inštitút ASA.
Vysoká miera zdanenia podľa Zemana, naopak, vedie k tomu, čo je základná sociálno-ekonomická hodnota, a tou je sociálna kohézia - sociálna súdržnosť. "Pretože práve týmto prerozdeľovaním cez daňové kanály odstraňujeme nadmernú polarizáciu spoločnosti, nadmerné a často nie celkom zaslúžené diferencie medzi jednotlivými sociálnymi skupinami," upozornil český prezident.
"A to hovorím ako človek, ktorý sa domnieva, že tým, ktorí odmietajú ponúkanú prácu, by sa nemali vyplácať štedré sociálne dávky. Nie som teda priaznivec toho, aby niekto žil na útraty štátu, pokiaľ má na to, aby mohol efektívne pracovať," doplnil.
Miera zdanenia v škandinávskych krajinách, ktorá je najvyššia v Európe, podľa Zemana dokazuje, že vysokú mieru zdanenia možno spojiť s ekonomickou úspešnosťou, avšak len za podmienky, že sa daňový výnos nerozkradne. "Priznajme si, že sme po pravicových vládach zdedili karikatúru trhovej ekonomiky, spočívajúcu v tom, že jednou z foriem privatizácie je prosté zlodejstvo. Rovnako sme zaťažení aj obrovskou vlnou daňových únikov, ktorú niektorí pokladajú za gavaliersky delikt, kým v USA je daňový únik (podvod) považovaný za druhý najťažší trestný čin, hneď po vražde," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies