Pomoc vtákom počas zimy: Správne prikrmovanie vtákov a čomu sa vyhnúť

NETKY.SK • 26 December 2024, 08:29 • 2 min
Pomoc vtákom počas zimy: Správne prikrmovanie vtákov a čomu sa vyhnúť

Zimné prikrmovanie vtákov môže výrazne pomôcť miestnym populáciám v mestách a zastavaných územiach. Slovenská ornitologická spoločnosť radí, ako správne prikrmovať vtáky počas chladných mesiacov a na čo si dávať pozor. Objavte tipy na vhodné krmivo a riziká nevhodného prikrmovania vodných vtákov.

slovakia

left justify in out

Zimné obdobie predstavuje pre vtáky výzvu, najmä v mestských a zastavaných územiach, kde chýba prirodzená potrava. Prikrmovanie vtákov síce nie je nevyhnutné pre ich prežitie, no počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou môže miestnym populáciám vtákov výrazne pomôcť.

Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko upozorňuje na niekoľko zásad, ktoré by sme mali pri prikrmovaní vtákov dodržiavať.

S príchodom zimy je pre vtáky čoraz ťažšie nájsť v prírode potravu. Hmyz, ktorý tvorí dôležitú zložku ich potravy, je v zime nedostupný, a so semenami je to tiež komplikované.

Navyše, dni sa skracujú, čo obmedzuje čas, počas ktorého môžu vtáky hľadať potravu. Preto je dôležité, aby sme im pomohli vhodným krmivom, ktoré čo najviac pripomína ich prirodzenú stravu a poskytuje im potrebný tuk.

Najvhodnejšie krmivo pre zimné prikrmovanie vtákov zahŕňa olejnaté semená, ako sú slnečnicové semienka, orechy, mak, obilniny ako proso a pšenica, či kúsky čerstvého alebo sušeného jablka a bobuľové plody.

Ďalšou vhodnou voľbou sú lojové gule obsahujúce semená a tuk, ako aj sušený hmyz. Ornitológovia však upozorňujú, že vtákom by sme nikdy nemali ponúkať pečivo, omrvinky, strúhanku, potraviny po dátume exspirácie, zvyšky z kuchyne a slané, korenené či pražené orechy.

SOS/BirdLife Slovensko poukazuje aj na to, že vodné vtáky nie je potrebné prikrmovať, pretože ich prirodzená potrava je prítomná aj v zime. Prikrmovanie vodných vtákov môže niesť so sebou mnohé riziká.

Nevhodná potrava, ako pečivo, im môže spôsobiť tzv. syndróm anjelských krídel, keď v dôsledku málo výživnej potravy dochádza k podvýžive a tkanivá sa nevyvíjajú správne. Tento stav možno pozorovať na deformovaných a zakrpatených krídlach vtákov.

Prikrmovanie vtákov počas zimy môže byť pre nich veľkou pomocou, najmä v mrazivých dňoch a v oblastiach, kde je nedostatok prirodzenej potravy. Pri prikrmovaní však treba dbať na výber vhodného krmiva, ktoré zodpovedá prirodzenej strave vtákov a poskytuje im potrebné živiny.

Vyhnite sa prikrmovaniu vodných vtákov nevhodnou potravou a radšej im ponúknite zeleninu, ovsené vločky či listy šalátu.

Práve správne prikrmovanie môže vtákom pomôcť prežiť náročné zimné mesiace a zabezpečiť im dostatok energie na prežitie. Riaďte sa týmito odporúčaniami a pomôžte našim vtáčím kamarátom zvládnuť zimu bez trápenia.


Zdroj textu: Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies