KÁHIRA - Fórum pre spoluprácu Číny a Afriky (FOCAC) obohatilo vzťahy medzi Afrikou a Čínou a dosiahlo plodné výsledky, uviedol egyptský premiér Mostafa Madbouly.
"Význam FOCAC sa neobmedzuje len na hospodársky aspekt, ale skôr funguje ako platforma pre spoločný dialóg medzi Afrikou a Čínou," povedal premiér v nedávnom písomnom rozhovore pre agentúru Xinhua.
Pri pohľade na situáciu v roku 2000, keď bolo fórum založené, a na dnešné úspechy africko-čínskej spolupráce "si uvedomujeme rozsah pozoruhodného rastu a rozvoja týchto vzťahov, ktoré sa stali plynulými a výraznými vo všetkých oblastiach," povedal Madbouly.
Pokiaľ ide o nadchádzajúci samit FOCAC v roku 2024, Madbouly poznamenal, že toto podujatie môže ďalej rozvíjať spoluprácu medzi Afrikou a Čínou, keďže vyhliadky na spoluprácu sú pre obe strany rozsiahle a sľubné, najmä preto, že oblasti, ktoré môžu byť v ďalšej fáze uprednostnené, vyplývajú predovšetkým zo súčasných výziev, ktorých je kontinent svedkom.
"Afrika si čoraz viac uvedomuje závažnosť týchto výziev a je odhodlaná zmeniť svoju realitu tak, aby sa kontinent stal sebestačnejším a mal dostatok zdrojov, najmä pokiaľ ide o základné a potravinové potreby ľudí," dodal.
Premiér zdôraznil, že Egypt bol prvou arabskou a africkou krajinou, ktorá nadviazala diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou, čo svedčí o jedinečnosti vzťahov, ktoré sa medzi egyptským a čínskym národom časom rozšírili.
Odvtedy sa bilaterálne vzťahy rozvíjajú, čo sa prejavilo najmä v čase kríz, ktorým boli obe krajiny vystavené, pretože to odrážalo hĺbku vzájomného porozumenia v ich postojoch na rôznych medzinárodných fórach, uviedol Madbouly. V posledných rokoch Egypt spolu s Čínou prispel k založeniu Fóra pre spoluprácu medzi Čínou a Afrikou a Fóra pre spoluprácu medzi Čínou a arabskými krajinami, uviedol.
"Egypt je jednou z prvých krajín, ktoré sa pripojili k iniciatíve Pásmo a cesta a podporujú iniciatívy Číny v oblasti globálnej bezpečnosti, globálneho rozvoja a globálnej civilizácie," povedal Madbouly a dodal, že obe strany tento rok oslávili 10. výročie založenia komplexného strategického partnerstva medzi Egyptom a Čínou. Uviedol, že obe krajiny vytvorili viacúrovňový rámec spolupráce.
Madbouly spresnil niekoľko úspešných príkladov projektov spolupráce v rámci projektu Pásmo a cesta vrátane čínsko-egyptskej zóny hospodárskej a obchodnej spolupráce TEDA (Suez Economic and Trade Cooperation Zone) a centrálnej obchodnej štvrte (Central Business District) v novom administratívnom hlavnom meste Egypta.
Spoločnosť TEDA, ktorá bola založená v roku 2008, prilákala veľký počet spoločností z rôznych odvetví vrátane nových stavebných materiálov, vysokonapäťových a nízkonapäťových zariadení a strojárskej výroby a stala sa významným projektom spájajúcim iniciatívu Pásmo a cesta a Egypt prostredníctvom osi Suezského prieplavu, uviedol Madbouly.
Egypt bude naďalej spolupracovať s Čínou s cieľom zabrániť ďalšej eskalácii napätia v regióne a zároveň bude naďalej podporovať spravodlivú vec palestínskeho ľudu s cieľom obnoviť jeho legitímne národné práva, čo prispeje k nájdeniu trvalého, komplexného a spravodlivého riešenia palestínskej otázky založeného na aktivácii riešenia založeného na existencii dvoch štátov, uviedol na záver Madbouly.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies