Štandard, na aký sme naučení v našich zemepisných šírkach, rozhodne nie je samozrejmosťou.
Slovenskí rodičia si už zvykli na to, že svoje deti každé ráno do školy vozia pohodlne autom. V prípade, že to nie je možné, školáci sa dopravujú autobusmi, na čo neraz hromžia, lebo sa mi to zdá byť nepohodlné. Čo by ale povedali na to, keby museli fungovať ako mnohé vietnamské deti?
Vzdelávanie dnes musí prebiehať v každej časti sveta. Globalizácia je globalizácia, každý musí vedieť písať, čítať a orientovať sa v dianí. Aj deti z vietnamskej obce Huổi Hả dochádzajú do školy, no zďaleka to nemajú také jednoduché. Kým tu pretrváva obdobie sucha, cesta za vedomosťami je s prižmúrením oboch očí znesiteľná, vedia sa dopraviť po provizórnych mostoch. Keď však nastane obdobie dažďov, situácia sa mení.
Rieky sú rozvodnené a všetky mosty zaplavené. Vzdelanie však nepočká, a tak sa rodičia museli vynájsť. Svoje deti „naložia“ do plastových vriec aj s učebnými pomôckami a takto ich prenesú cez rozvodnený tok. Ďalšími nástrahami sú aj nebezpečné cesty podmyté vodou. Kým sa takto dostanú do školy, prejde päť hodín. Preto sa domov vracajú len na víkendy.
New school year starts today in Viet Nam and according to VOV that is how children got back to school in Huoi Ha village of Dien Bien – a Northern mountainous province. https://t.co/2ACinBVapO pic.twitter.com/FVyHxZzQBX
— UNICEF Viet Nam (@UNICEF_vietnam) 6. septembra 2018
Viac fotografií si môžete pozrieť TU.
Pre takýto spôsob „dopravy“ sa miestni rozhodli, lebo v silnom prúde sú plte z bambusu, ktoré na zdolanie rieky využívajú bežne, veľmi nestabilné. Nech to teda znie akokoľvek bizarne, toto je najistejší spôsob, ako sa dostať cez vodu.
Samozrejme, najlepšie by bolo, keby sa na tomto mieste vybudoval pevný most. Na ten však dedinčania nemajú prostriedky, a tak musia takto riskantne improvizovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies