PARÍŹ - Tento rok sa 15 000 príslušníkov francúzskej armády zúčastní na najväčšom cvičení kybernetickej obrany v krajine, aby sa lepšie pripravili na reálne hrozby.
Jediný infikovaný kľúč USB. To stačí na ochromenie raketového systému francúzskej vojnovej lode.
Našťastie, tentoraz ide len o cvičenie. Je to jeden z mnohých fiktívnych scenárov, ktoré riešia dôstojníci kybernetickej vojny na námornej základni v Toulone v južnom Francúzsku.
Až do 28. marca sa 15 000 príslušníkov armády zo všetkých zložiek francúzskych ozbrojených síl (armáda, námorníctvo, letectvo a vesmírne sily) podrobí skúške v rámci najväčšieho cvičenia kybernetickej obrany v krajine s názvom DEFNET.
Cieľom je posilniť kybernetickú obranu pomocou reálnych scenárov - mnohé z nich sú inšpirované ruskou inváziou na Ukrajinu v plnom rozsahu, kde digitálna vojna zohrala popri tradičnom boji kľúčovú úlohu.
Hlavný kapitán Antoine, špecialista na kybernetickú obranu francúzskeho námorníctva, sa hrbí nad počítačom a snaží sa zistiť, odkiaľ vírus pochádza.
„Našou prvou úlohou bolo odobrať technické vzorky z napadnutého alebo infikovaného hardvéru a po odobratí vzoriek vykonať analýzu, aby sme zistili, čo sa so systémom stalo. Je dôležité, aby sme si precvičili postupy a používali nástroje, aby sme v prípade incidentu boli efektívni a operatívni,“ povedal.
Toto každoročné cvičenie má zásadný význam pre prípravu francúzskej armády na najhorší možný scenár, akým je kybernetický útok na mori.
V takom prípade budú musieť dôstojníci kybernetického boja reagovať oveľa rýchlejšie.
„V prípade skutočného kybernetického útoku, ktorý sa simuluje na tomto cvičení, budeme môcť zaviesť rovnaké plne funkčné pracovné postupy, aké sa vykonávajú na tomto cvičení. Tentoraz však s tlakom v reálnom čase, čo znamená, že ľudia budú musieť reagovať čo najrýchlejšie, aby obnovili dostupnosť zbraňového systému a my mohli pokračovať v našej misii,“ povedal poručík Martin, vedúci oddelenia informačných systémov a komunikácie.
Francúzska armáda má 4 000 dôstojníkov pre kybernetickú vojnu, ale vzhľadom na rastúce kybernetické hrozby plánuje armáda do roku 2030 rozšíriť svoje sily digitálnej obrany na 5 000.
V máji sa v estónskom Tallinne uskutoční podobné cvičenie kybernetickej obrany, na ktorom sa spojenci NATO zúčastnia na spoločnej skúške.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies