BRUSEL - Francúzsko dnes oficiálne požiadalo štáty Európskej únie o podporu a pomoc pri vojenských operáciách v Sýrii a inde vo svete, uviedol dnes francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian.
Krajina tak po prvýkrát aktivovala článok 42.7 zmluvy EÚ podľa, ktorého majú ostatné štáty únie "povinnosť poskytnúť pomoc a podporu" tej členskej krajine, ktorá sa stala obeťou útoku.
A Bruxelles, je viens d'invoquer à l'instant l'article 42.7 au nom de la France #UE pic.twitter.com/w1ygZ7KaPW
— Jean-Yves Le Drian (@JY_LeDrian) 17. Listopad 2015
Zmienená pomoc by mohla mať formu "buď spolupráce v rámci francúzskej intervencie v Sýrii či Iraku alebo aj úľavy či podpory Francúzska v iných operáciách," uviedol dnes Le Drian po stretnutí v Bruseli so svojimi rezortnými kolegami z krajín EÚ. Všetci z nich podľa jeho slov z takouto pomocou súhlasili.
.@JY_LeDrian :"Je pense que chacun des pays participera à l'applicat° de l'art. 42.7. C'est un acte politique fort" pic.twitter.com/iqKBpRErV4
— CommissionEuropéenne (@UEfrance) 17. Listopad 2015
DPA doplnila, že členské krajiny EÚ budú onedlho ešte s Francúzskom viesť technické rokovania, aby spresnili charakter ponúkanej pomoci. Piatkové teroristické útoky v Paríži vykonali tri koordinované skupiny strelcov a samovražedných atentátnikov, ktorí zabili najmenej 129 ľudí. K zodpovednosti za tieto útoky sa prihlásil takzvaný Islamský štát (IS).
Článok 42.7 zmluvy EÚ uvádza, že ostatné štáty únie majú "povinnosť poskytnúť pomoc a podporu" tej členskej krajine, ktorá sa stala obeťou útoku. Francúzsko chce toto znenie dosadiť po sérii koordinovaných útokov v Paríži, ku ktorým došlo v piatok 13. novembra.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová v rámci rokovania ministrov prečítala príslušný článok a zdôraznia, že na jeho aktiváciu sa formálne nevyžaduje žiadne rozhodnutie. V rámci NATO je pre aktiváciu článku 5 potrebný súhlas Severoatlantickej rady (NAC), ktorá je hlavným rozhodovacím orgánom aliancie.
K žiadosti o aktiváciu článku 42.7 dochádza prvý raz v histórii EÚ. To podľa nemenovaných diplomatov EÚ predstavuje isté riziko, že článok 42.7 nikdy nebol odskúšaný, a je možné, že sa nenaplnia vysoké očakávania z jeho nastavenia.
Tento krok zo strany Francúzska je vnímaný ako získanie potrebnej politickej podpory a záväzkov zo strany ostatných členských štátov pre úsilie Paríža účinnejšie bojovať s terorizmom.
Mogheriniová aj napriek tomu, že ide o historicky prvé opatrenie tohto druhu, vyzvala všetky členské štáty, aby konali zodpovedne a aby EÚ ukázala jasnú jednotu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies