GenAI môže do roku 2030 vyprodukovať až 5 mil. ton elektroodpadu! Ako je to možné?

NETKY.SK • 10 November 2024, 11:21 • 2 min
GenAI môže do roku 2030 vyprodukovať až 5 mil. ton elektroodpadu! Ako je to možné?

Podľa najnovšej štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Nature Computational Science hardvér používaný generatívnou umelou inteligenciou (AI) môže do konca tohto desaťročia ukončiť svoju dráhu ako opotrebovaný elektronický odpad.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Zabúda sa na hardvér

GenAI – aplikácie generatívnej umelej inteligencie, napríklad ChatGPT spôsobili vo verejnosti boom. Často pozabudnutým aspektom pritom je hardvér, ktorý je potrebný na ich používanie. Náročné sú totiž na výkon a energiu. Ani ich prevádzka nie je jednoduchá a vyžaduje si špeciálne grafické karty (GPU) v počítačoch. Množstvo takýchto počítačov tvorí dátové centrum.



Dátové centrum s rozlohou 100 hektárov

Jedno z najrozsiahlejších dátových centier patrí Čínskemu Telekomu v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko na severe Číny. Rozprestiera sa na ploche asi 100 hektárov a jeho spotreba energie sa pohybuje okolo 150 MW energie. Podľa portálu Data Centre Magazine ho využíva aj známe elektronické trhovisko Alibaba.

     

Obrazok
Zdroj: itchronicles.com

Zdroje napájania UPS

GenAI je pre mnohých nenahraditeľné a v prípade výpadku elektriny nechcú riskovať stratu svojich dát. Siahnu preto po neprerušiteľných zdrojoch napájania – UPS. Sú to obrovské akumulátory. Na ich výrobu sú potrebné rovnaké zdroje ako na produkciu akumulátorov pre automobily či smartfóny.

Zo starého hardvéru elektroodpad

Keď sa hardvér opotrebuje či „zostarne“, potrebná je jeho výmena. A tak sa starý hardvér stáva elektroodpadom. Výskumníci z Inštitútu mestského prostredia Čínskej akadémie vied v Pekingu a Reichmanovej univerzity v Tel Avive sa pokúsili spočítať všetky obvodové dosky, akumulátory a iné elektronické komponenty potrebné na využívanie GenAI. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise Nature Computational Science.

     

Obrazok
Zdroj: btcpa.com

Na to, aby dospeli k istému odhadu, použili množstvo hardvéru zvyčajne potrebného na spustenie aplikácie GenAI v dátovom centre a priemernú trvanlivosť jednotlivých súčiastok. Potom spočítali jednotlivé dátové centrá. Na základe dát urobili odhad predpokladaného záujmu o jednotlivé aplikácie a ich služby počas niekoľkých rokov. Následne dostali počítačový model na odhad množstva hardvéru.

 

Až 5 mil. ton elektroodpadu

Dospeli k záveru, že AI priemysel môže do roku 2030 vyprodukovať 1,2 až 5 miliónov ton elektroodpadu. Množstvo ročne vyprodukovaného elektroodpadu môže do roku 2030 stúpnuť z 2 600 ton v roku 2023 až na 2,5 milióna ton.

 

A riešenie?

Podľa vedcov by riešením bolo, že výrobcovia hardvéru pristúpia na obehové hospodárstvo - cirkulárnu ekonomiku a budú hardvér recyklovať.

 

       


Zdroj textu: Data Centre Magazine, Nature Computational Science, Tech Xplore, Foto: nexlogica.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies