ATÉNY - Grécka pobrežná stráž spôsobila v priebehu troch rokov smrť desiatok migrantov v Stredozemnom mori vrátane deviatich, ktorých úmyselne hodila do vody. Napísali to novinári BBC vo svojom investigatívnom článku. Svoje zistenia podložili výpoveďami svedkov a analýzou videozáznamov.
Deväť utopených patrí podľa BBC medzi viac ako 40 ľudí, ktorí zomreli v dôsledku toho, že ich vytlačili z gréckych teritoriálnych vôd alebo ich po dosiahnutí gréckych ostrovov vrátili späť do mora. Grécka pobrežná stráž dôrazne odmieta všetky obvinenia z nezákonnej činnosti.
Tím novinárov BBC vo svojom článku analyzoval pätnásť incidentov v období od mája 2020 do roku 2023. Tie viedli k 43 úmrtiam. Ako primárne zdroje použili informácie z miestnych médií, mimovládnych organizácií a tureckej pobrežnej stráže.
Podľa BBC je overovanie takýchto svedectiev mimoriadne náročné. Svedkov sa často nedá nájsť alebo sa boja prehovoriť. V štyroch z týchto prípadov sa však novinárom podarilo potvrdiť výpovede rozhovormi s očitými svedkami.
Muž zo Somálska povedal BBC, ako ho v marci 2021 pri príchode na ostrov Chios chytila grécka armáda, ktorá ho následne odovzdala gréckej pobrežnej stráži. Povedal, že pobrežná stráž mu zviazala ruky za chrbtom a potom ho hodila do vody.„Hodili ma zviazaného doprostred mora. Chceli, aby som zomrel,“ povedal.
Grécke zákony umožňujú všetkým migrantom žiadajúcim o azyl zaregistrovať svoje žiadosti v špeciálnych registračných centrách na viacerých ostrovoch.
Ľudskoprávne skupiny tvrdia, že tisíce ľudí, ktorí žiadajú o azyl v Európe, z Grécka nezákonne vyhostili späť do Turecka. Odopreli im aj právo požiadať o azyl, ktoré je zakotvené v medzinárodnom práve a práve EÚ.
Grécku vládu už dlho obviňujú z násilného vracania ľudí, takzvaného „pushbacku“ – späť do Turecka, odkiaľ prišli. To je podľa medzinárodného práva nezákonné.
Súčasťou investigatívneho článku je video, v ktorom filmári BBC ukazujú bývalému vysokému dôstojníkovi gréckej pobrežnej stráže zábery dvanástich ľudí, ktorých naložili na loď gréckej pobrežnej stráže a následne pustili späť do mora.
Bývalý dôstojník sa vyjadril, že nevidel nič násilné. Na videu mimo oficiálnych záberov ho však počuť, ako do stále zapnutého mikrofónu hovorí, že ide o „jednoznačne nezákonný postup“ a„medzinárodný zločin“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies