V USA padol prelomový rozsudok, ktorý vyvolal vlnu obáv o slobodu prejavu. Porota v Severnej Dakote rozhodla, že environmentálna organizácia Greenpeace sa dopustila ohovárania spoločnosti Energy Transfer prostredníctvom protestov proti ropovodu Dakota Access na Standing Rocku. Greenpeace bola odsúdená na zaplatenie viac ako 660 miliónov dolárov v rámci odškodnenia.
Protesty na Standing Rocku a ich následky
Všetko sa začalo v roku 2016, keď kmeň Standing Rock Sioux vytvoril protestný tábor s cieľom zastaviť výstavbu ropovodu Dakota Access Pipeline.
Tento tábor sa rýchlo rozrástol a pripojili sa k nemu tisícky domorodých
Američanov, aktivistov, životného prostredia a dokonca aj veteráni americkej
armády. Organizácia Greenpeace bola jednou z mnohých, ktoré podporili hnutie
známe ako "ochrancovia vody".
Hoci sa protesty stretli s tvrdým zásahom polície a desiatkami zatknutí, pohyb na ochranu životného prostredia nestratil na sile. Napriek tomu bol
ropovod v roku 2017 dokončený a uvedený do prevádzky.
Súdny spor medzi Energy Transfer a Greenpeace
Energy Transfer, spoločnosť so sídlom v Texase a trhovou hodnotou 64 miliárd dolárov, zažalovala Greenpeace za územne vniknutie, spiknutie a obmedzovanie
prístupu k majetku. Hlavný právnik spoločnosti Trey Cox tvrdil, že Greenpeace
"zneužila" kmeň Standing Rock Sioux na presadzovanie vlastnej
protifosílnej agendy.
Počítač poroty, ktorá rozhodovala v meste Mandan v Severnej Dakote, mal väzby na ropný a plynárenský priemysel, čo vyvolalo pochybnosti o nestrannosti procesu. Napriek tomu bola organizácia uznaná vinnou na väčšine bodov obžaloby a musí zaplatiť vysoké odškodnenie.
Greenpeace sa odvoláva a podáva protižalobu
Greenpeace oznámila, že sa proti rozsudku odvolá. Organizácia taktiež podala protižalobu na Energy Transfer v Holandsku, kde ju obviňuje z používania tzv. SLAPP žalôb (Strategic Lawsuits Against Public Participation), ktoré majú za cieľ umlčať opozíciu. Toto súdne pojednávanie je naplánované na 2. júla.
Dôsledky rozsudku pre slobodu prejavu
Rozhodnutie súdu vyvolalo obavy medzi aktivistami a organizáciami bojujúcimi za životné prostredie. Mnohí sa domnievajú, že ide o snahu potlačiť slobodu prejavu a zastrašiť budúce protesty proti fosílnemu priemyslu. Novinárka Naomi Klein upozornila, že tento rozsudok je súčasťou širšieho trendu potlačovania protestov, či už ide o klimatické hnutia, pracovné odbory, alebo boje za práva menšín.
Budúcnosť boja proti fosílnemu priemyslu
Napriek súdnemu verdiktu boj proti ropným spoločnostiam nekončí. Kmeň Standing Rock Sioux podal v októbri minulého roka novú žalobu proti americkému zboru inžinierov, ktorý dohliada na časti ropovodu, s cieľom ho definitívne uzavrieť.
Rozsudok proti Greenpeace tak nie je len jednotlivou právnou bitkou, ale symbolom väčšieho konfliktu medzi ekologickými aktivistami a ropným priemyslom, ktorý má obrovské finančné aj politické záujmy. Ako sa tento boj bude vyvíjať, ukážu nasledujúce mesiace a roky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies