Pri útoku dronu Hizballáhu na izraelskú vojenskú základňu v Binyamine zahynuli štyria izraelskí vojaci a ďalších 61 osôb utrpelo zranenia. Tento útok je najsmrteľnejším od začiatku izraelskej invázie do Libanonu a predstavuje výraznú eskaláciu konfliktu medzi Izraelom a Hizballáhom. Spojené štáty reagovali vyslaním protiraketového systému THAAD na ochranu svojho spojenca.
Izraelská armáda uviedla, že pri útoku bezpilotného lietadla Hizballáhu na armádnu základňu v strednom Izraeli v nedeľu zahynuli štyria vojaci a sedem ďalších bolo ťažko zranených, pričom išlo o najsmrteľnejší útok tejto militantnej skupiny od začiatku pozemnej invázie Izraela do Libanonu pred takmer dvoma týždňami.
Útok na vojenský výcvikový tábor v Binyamine neďaleko Haify bol najsmrteľnejším útokom na izraelskú základňu od 23. septembra, keď Izrael zintenzívnil útoky na Hizballáh v Libanone. Záchranné služby hlásili viac ako 60 zranených.
Izraelská národná záchranná služba uviedla, že pri útoku bolo zranených 61 osôb. Vďaka vyspelým izraelským systémom protivzdušnej obrany je zriedkavé, aby drony alebo rakety zranili toľko ľudí. Hizballáh a Izrael si počas roka od začiatku vojny v Gaze takmer denne vymieňali paľbu a boje sa stupňovali.
Útok nasledoval po správe, že USA posielajú do Izraela batériu protiraketovej obrany THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), údajne spolu s približne 100 americkými vojakmi, čím sa prehlbuje americká angažovanosť v krízou postihnutom regióne. Naposledy USA poslali takýto raketový systém na Blízky východ bezprostredne po útokoch Hamasu na Izrael 7. októbra minulého roka. Pentagón uviedol, že systém Thaad bol v roku 2019 nasadený na cvičeniach v južnom Izraeli, čo bolo posledný a jediný známy prípad jeho nasadenia.
V čase, keď na juhu Libanonu zúrili boje medzi Izraelom a silami Hizballáhu, mierové jednotky OSN uviedli, že sa opäť ocitli v palebnej línii.
Izraelské jednotky podľa nich "násilne" vstúpili do pozície OSN s dvoma tankami po tom, ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval sily, aby sa z oblasti stiahli.
Na otázku, prečo sa rozhodol udeliť povolenie na nasadenie, americký prezident Joe Biden odpovedal: "ktorý zvažuje očakávanú odvetu voči Iránu po tom, ako Teherán 1. októbra vypálil na Izrael viac ako 180 rakiet."
Hovorca Pentagónu generálmajor Patrick Ryder označil toto nasadenie za súčasť "širších úprav, ktoré americká armáda v posledných mesiacoch urobila" na podporu Izraela a ochranu amerického personálu pred útokmi Iránu a Iránom podporovaných skupín.
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v nedeľu v Libanone odsúdil útoky, pri ktorých bolo zranených niekoľko príslušníkov mierových síl, ako uviedol jeho hovorca, po tom, ako mierová misia OSN Unifil oznámila, že dva izraelské tanky zničili bránu a násilne vnikli na základňu na juhu krajiny. Hovorca OSN Stéphane Dujarric povedal: "Mierové jednotky Unifil zostávajú na všetkých pozíciách a vlajka OSN naďalej vlaje."
"Generálny tajomník opätovne zdôrazňuje, že zamestnanci Unifilu a jeho priestory nesmú byť nikdy terčom útokov. Útoky na príslušníkov mierových síl sú porušením medzinárodného práva vrátane medzinárodného humanitárneho práva. Môžu predstavovať vojnový zločin," povedal.
Vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu neskoro večer izraelská armáda uviedla, že tank Merkava sa pokúšal evakuovať zranených vojakov a náhodne vrazil do stanovišťa Unifil, keď bol pod paľbou uprostred dymovej clony.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľňajšom videopríhovore adresovanom Guterresovi zopakoval izraelské výzvy na evakuáciu jednotiek Unifilu. "Nastal čas, aby ste stiahli jednotky Unifil z bášt Hizballáhu a z bojových zón," povedal. "IDF o to opakovane žiadali a stretli sa s opakovaným odmietnutím, čo má za následok poskytovanie ľudských štítov teroristom Hizballáhu."
Neskôr na X povedal: "Izrael vynaloží všetko úsilie, aby zabránil obetiam Unifilu, a urobí všetko, čo bude potrebné, aby vyhral vojnu."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies