Horské mesto v severnej Číne si zvolilo inteligentnú autonómnu jazdu +VIDEO

NETKY.SK • 16 Marec 2025, 18:03 • 3 min
Horské mesto v severnej Číne si zvolilo inteligentnú autonómnu jazdu +VIDEO

Cestovanie autonómnym autobusom sa stalo bežnou súčasťou života obyvateľky Yue v meste Yangquan (Shanxi), napriek jej počiatočným obavám o bezpečnosť. Yangquan, obklopený horami Taihang, využíva autonómne autobusy, taxíky a logistické vozidlá.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Technológia autonómneho riadenia, významný pokrok v umelej inteligencii, rýchlo mení dopravu v Číne. Yangquan ponúka ideálne podmienky na testovanie vďaka rozmanitému terénu. Mesto už prilákalo firmy zamerané na autonómne riadenie, cestovné služby a bezpilotné vozidlá.

Podľa Shi Qinjuna z Yangquan Digital Technology Group sa táto technológia využíva v taxislužbách, doručovaní a bezpečnostných hliadkach, čo zvyšuje efektivitu logistiky a znižuje náklady. Zároveň sa rozširujú dátové zdroje na podporu budovania inteligentného mesta.

Čínska vláda podporuje vývoj inteligentných vozidiel a ich komerčné využitie. Viac ako 50 čínskych miest umožnilo testovanie autonómnych áut a otvorené testovacie cesty dosiahli dĺžku 32 000 km.

V Yangquane táto technológia priniesla ekonomické a sociálne výhody a pomáha efektívnejšie riadiť mestskú dopravu. Monitorovanie v reálnom čase zmierňuje zápchy a zvyšuje bezpečnosť. Do budúcnosti chce mesto rozšíriť jej využitie v oblasti sanitácie a zabezpečenia s cieľom poskytovať obyvateľom ešte kvalitnejšie služby.


Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarína Sládečková

Učiteľka čínštiny, prekladateľka a autorka prvej slovensko-čínskej beletrie 'Slovenka v krajine draka'. Externá redaktorka pre Netky.sk, špecializujúca sa na východné krajiny, predovšetkým Čínu. Štúdiom na zahraničnej univerzite získala dva magisterské tituly (MBA, MTCSOL)

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies