HROZBA vojny, smrteľných chorôb, kybernetických útokov a katastrof: Európania potrebujú ZÁSOBY na 3 DNI, varuje Komisia +VIDEO

NETKY.SK • 28 Marec 2025, 10:49 • 6 min
HROZBA vojny, smrteľných chorôb, kybernetických útokov a katastrof: Európania potrebujú ZÁSOBY na 3 DNI, varuje Komisia +VIDEO

slovakia

left justify in out

BRUSEL - Podľa návrhu stratégie Únie v oblasti pripravenosti by si mal každý občan vytvoriť dostatočné zásoby potravín, aby bol v prípade krízy sebestačný aspoň 72 hodín.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

„V prípade extrémnych porúch je počiatočné obdobie najkritickejšie,“ uvádza sa v dokumente, v ktorom sú možné scenáre od vojny cez kybernetické útoky a smrteľné choroby až po povodne spôsobené klimatickými zmenami.

Z jednej krízy do druhej

Päť rokov od prvej pandemickej výluky Covid-19 a tri roky od ruskej invázie na Ukrajinu, pričom prírodné katastrofy a finančné otrasy sú stále prítomným rizikom, plán pristáva v čase, keď sa Európa zmieta od jednej krízy k druhej. „Žiadna z veľkých kríz uplynulých rokov nebola ojedinelá alebo krátkodobá,“ uvádza sa v dokumente. „Európa si nemôže dovoliť zostať reaktívna.“

 

Opravte si strechu, kým svieti slnko

Stratégiu predstavila výkonná podpredsedníčka Komisie Roxana Mînzatuová. Jej posolstvom je „opravte si strechu, kým svieti slnko“, povedala Mînzatuová. Cieľom Komisie je „pomôcť jednotlivcom... na úrovni domácností“.

Podľa 17-stranového návrhu by stratégia mala „vytvoriť bezpečnú a odolnú EÚ so schopnosťami potrebnými na predvídanie a zvládanie hrozieb a nebezpečenstiev, a to nezávisle od ich povahy alebo pôvodu“.

To zahŕňa poskytnutie usmernení členským krajinám, ktoré sa majú „týkať skladovania základných zásob, krízového plánovania, dostupnosti prístreškov, opatrení na zabezpečenie dostupnosti kritickej pôdy a priestoru."

         

Obrazok
Zdroj: AP/Mindaugas Kulbis

Len niekoľko týždňov po tom, ako Európa zverejnila svoju vôbec prvú obrannú stratégiu, sa v pláne pripravenosti uvádza, že je „naliehavou záležitosťou“, aby EÚ a jej krajiny posilnili pripravenosť, a to vo všetkých sektoroch.

Príprava na vojnu

A príprava na vojnu je na prvom mieste. Stratégia síce neprináša žiadne nové obranné iniciatívy, ale navrhuje model krízového manažmentu, ktorý vychádza zo severoeurópskych krajín, kde sa zapája celá spoločnosť - od občanov až po podniky a vlády. Plán Komisie vychádza zo záverov Niinistöovej správy, v ktorej sa uvádzajú návrhy na zlepšenie pripravenosti EÚ na vojnu a civilnú obranu.
 

Kybernetické útoky

Európa by mala byť lepšie pripravená na kybernetické útoky, uvádza sa v návrhu. Čína, Irán a Severná Kórea sa zameriavajú na západné vlády, spoločnosti a iné kľúčové inštitúcie. Štátom sponzorované hybridné a kybernetické útoky sa stali „trvalou súčasťou dnešnej reality“, tvrdí sa v dokumente.

Jedným z kľúčových návrhov je zriadenie „európskeho systému varovania v oblasti kybernetickej bezpečnosti“, ktorý by podľa Komisie zlepšil európske odhaľovanie hrozieb a informovanosť o situácii. Navrhuje tiež digitálnu odbornú prípravu a pomoc pre krajiny, ktoré dúfajú, že sa stanú členmi EÚ, a vyzýva na väčšie využívanie kybernetickej diplomacie a lepšiu spoluprácu s NATO.

Prírodné katastrofy

Pripravenosť sa netýka „len potenciálnych konfliktov spôsobených človekom“, uviedla Mînzatuová. „Ide o to, ako reagujeme na povodne; videli sme, čo sa stalo v Španielsku,“ ktoré minulý rok postihli ‚monštruózne‘ povodne, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

Mnohí ľudia nevedia, čo majú robiť v prípade prírodných katastrof, uviedla Mînzatuová. „Všetky tieto typy kríz si vyžadujú určitý súbor základných zručností, určité pochopenie a vedomosti o tom, čo robiť ako prvé,“ povedala.

Komisia navrhuje celoeurópsku stratégiu vytvárania zásob s cieľom posilniť prístup ku kritickým zdrojom vrátane zdrojov na reakciu na núdzové situácie a katastrofy, zdravotníckych protiopatrení, kritických surovín, energetických zariadení a prípadne potravín a vody. Stratégia bude podľa správy kombinovať centralizované rezervy EÚ s príspevkami jednotlivých krajín.

Komisia chce posilniť koordináciu reakcie na krízu vytvorením „krízového koordinačného centra“, ktoré bude vychádzať z existujúceho Centra pre koordináciu reakcie na núdzové situácie (ERCC). Toto centrum sa bude zameriavať na predvídanie a riadenie dôsledkov kríz vo všetkých sektoroch, bude poskytovať podporu vedúcim útvarom v oblasti krízového riadenia a monitorovať celkovú reakciu na krízy.
 
Zatiaľ čo niektoré krajiny EÚ chcú zamerať investície na obranu, iné považujú za dôležitejšie otázky súvisiace s klímou. Podľa Mînzatuovej ide o dve strany tej istej mince.
 
„Nemôžete mať obranu, nemôžete mať zelenú Európu bez pripravenosti a nemôžete mať pripravenosť, ak ignorujete zelené ambície a zelené ciele [EÚ],“ povedala.


Zdroj textu: Politico, Punchng, Euronews, Dagens.com, El País, AP, Foto: Reuters/ Benoit Tessier


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies