Napätie medzi Spojenými štátmi a Iránom opäť narastá. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že ak Teherán neuzavrie jadrovú dohodu s Washingtonom, USA pristúpia k bombardovaniu a sekundárnym clám.
Iránsky prezident Masoud Pezeshkian však vylúčil možnosť priamych rokovaní s Trumpovou administratívou, ale vyjadril ochotu na nepriame rozhovory. "Odpovedali sme na list amerického prezidenta prostredníctvom Ománu a odmietli sme možnosť priamych rokovaní, ale sme otvorení nepriamej komunikácii," povedal Pezeshkian na nedeľňajšom zasadnutí kabinetu v Teheráne.
Zároveň zdôraznil, že Irán nie je principiálne proti rokovaniam, avšak Washington musí najprv napraviť svoje "nesprávne kroky" z minulosti a znovu vybudovať dôveru.
Trumpova hrozba bombardovaním
Napätie eskaluje po tom, čo Trump v telefonickom rozhovore pre NBC vyhlásil: "Ak neurobia dohodu, bude bombardovanie." Okrem toho dodal, že je pripravený znovu zaviesť sekundárne ekonomické sankcie, podobne ako v minulosti.
Podľa Barbary Slavinovej zo Stimsonovho centra vo Washingtone je iránska nedôvera voči Trumpovi oprávnená. "Iránci majú dôvod na obavy vzhľadom na Trumpovu históriu, keď odstúpil od predchádzajúcej dohody," uviedla.
Aj keď Trump signalizoval ochotu zrušiť sankcie, ak sa vyriešia jadrové a regionálne otázky, nie je jasné, či dokáže presadiť novú dohodu. Iránsku vládu viac než možná vojenská akcia znepokojuje ekonomická situácia. Sankcie viedli k dramatickej devalvácii iránskej meny, vysokému rastu inflácie a nezamestnanosti.
Vojenská prítomnosť USA v oblasti narastá
USA v posledných týždňoch presunuli ďalšie bombardéry na ostrov Diego García a očakáva sa príchod ďalšej lietadlovej lode do blízkeho regiónu. Podľa Slavinovej je možné, že ak nebude dosiahnuté diplomatické riešenie, USA by mohli vykonať vojenský útok v spolupráci s Izraelom.
Minulosť jadrovej dohody
Počas svojho prvého prezidentského obdobia (2017-2021) Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzovala iránsky jadrový program výmenou za uvoľnenie sankcií. Po jeho rozhodnutí Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) potvrdila, že Irán nahromadil dostatok štiepneho materiálu na niekoľko jadrových zbraní, ale ďelil silným ekonomickým tlakom.
Irán však trvá na tom, že jeho jadrový program je určený výlučne na civilné energetické účely.
Možnosť nepriamych rokovaní
Poradca iránskeho najvyššieho vodcu, Kamal Kharrazi, uviedol, že Irán "nezatvoril všetky dvere" k diplomacii. Podľa neho je Teherán pripravený na nepriame rokovania s USA, aby vyhodnotil situáciu a stanovil vlastné podmienky pre možnú dohodu.
S napätím v regióne a hrozbami z oboch strán bude nasledujúce obdobie kľúčové pre budúcnosť iránsko-amerických vzťahov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies