Slovenská republika má novú vládu. Všetky významné posty, ktoré sa podieľajú na riadení štátu, dostali nové vedenie. Niektorí z týchto politikov patrili v parlamente dlhé roky do opozície, iní sa objavili na politickej scéne len nedávno. Sú pripravení riadiť celý rezort? V sérii článkov sa preto budeme venovať celej vládnej koalícii, počnúc jej predsedom Igorom Matovičom.
Vstup do politiky
Jeho začiatky sú spojené so stranou Sloboda a Solidarita (SaS). V roku 2010 kandidoval ako poslanec do parlamentu na posledných 4 miestach spoločne s ďalšími troma členmi občianskeho hnutia Obyčajní ľudia (OĽ). Igor Matovič ho ako člen SaS sám založil. Vďaka preferenčným hlasom sa však v tomto roku konania volieb prekrúžkoval zo 150. až na konečné 4. miesto, a teda sa stal členom novej povolebnej NRSR.
Vylúčenie z SaS a následné problémy vo vláde
V nasledujúcom roku bol však Igor Matovič z poslaneckého klubu SaS vylúčený. Dôvodom bola podpora zákona opozičnej SMER-SD o štátnom občianstve strany. Podľa vedenia SaS na čele s Richardom Sulíkom tým porušil koaličnú dohodu.
Ako už všetci vieme, vláda Ivety Radičovej netrvala dlho. V októbri 2011 spojila v NRSR hlasovanie o eurovale spoločne s otázkou na vyslovenie jej dôvery. Návrh však neprešiel. Niektorí poslanci, medzi ktorými bol aj Igor Matovič, vôbec nehlasovali. Vláda SR padla a boli naplánované nové parlamentné voľby.
Predseda nového hnutia
V politickej kariére Igora Matoviča bol volebný rok 2012 jeden z kľúčových. Do parlamentných volieb už vstupoval ako predseda vlastného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Od začiatku bol jeho predsedom. Vo vládnom období SMER-SD 2012-2016 pôsobil ako poslanec NRSR v opozícii, keďže jeho hnutie získalo 8,55% hlasov a prekonalo tak požadovanú hranicu 5%.
V roku 2016 sa OĽaNO spojilo s hnutím NOVA Daniela Lipšica. Vo voľbách kandidovali ako OĽaNO-NOVA, získali 11.6% hlasov voličov, a Igor Matovič sa stal v NRSR opäť opozičným poslancom.
Kauza
Rok na to čelil Matovič situácii, kedy mu hrozilo odobratie poslaneckého mandátu. Podľa vtedajšieho Výboru NRSR nemal pozastavenú živnosť (pozastavil ju ešte v roku 2013, no tá sa po troch rokoch automaticky obnovila). Parlament ho však podržal. Za odobratie mandátu bolo 26 poslancov, no potrebných bolo treba aspoň 90 hlasov.
Od protestov k premiérskemu kreslu
Igor Matovič sa bol jedným z popredných politikov, ktorí stáli na čele protestov napríklad aj pred bytovým komplexom Bonaparte ešte v čase, keď tam býval vtedajší premiér Robert Fico.
V opozícii pôsobil ako poslanec osem rokov. Za toto obdobie sa OĽaNO vyprofilovalo ako protikorupčné hnutie, a práve boj proti korupcii dokázal presvedčiť mnohých voličov, aby mu dali svoj hlas. Výsledkom bola dominancia OĽaNO vo voľbách 2020, a jej predseda Igor Matovič sa stal novým premiérom Slovenskej republiky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies