Stres viete vycítiť z iných nielen rečou tela. Vedci potvrdili, že za to môžu hormóny

NETKY.SK • 17 November 2024, 09:11 • 2 min
Stres viete vycítiť z iných nielen rečou tela. Vedci potvrdili, že za to môžu hormóny

Jedným zo spôsobov prenosu stresu je prostredníctvom komunikácie. Keď nám niekto rozpráva o svojich problémoch a starostiach, môžeme začať pociťovať podobné emócie. Tento proces môže byť nevedomý, ale môže mať významný vplyv na naše vlastné duševné zdravie.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Keď váš taxikár nahnevane trúbi, môžete si jeho úzkosť niesť celú cestu do práce. Keď šéfka narýchlo vojde do miestnosti, môžete z nej vycítiť stres, keď sa pokúsite prezentovať svoje nápady. Dokonca aj bankári na obchodných poschodiach oddelených sklenenými stenami môžu zachytiť paniku osoby na druhej strane miestnosti len tým, že vidia jej neverbálne prejavy.

Reč tela hovorí za všetko

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme vycítiť stres u iných ľudí. Jedným z najbežnejších je pozorovanie ich správania a reči tela. Ľudia pod stresom môžu byť nervózni, podráždení alebo uzavretí. Môžu mať problémy so spánkom, stravovaním alebo sa môžu vyhýbať sociálnym kontaktom.

Ďalším indikátorom stresu môže byť zmena v komunikácii. Osoba pod stresom môže byť menej komunikatívna, môže mať problémy s koncentráciou alebo môže byť viac emocionálna. Tieto zmeny môžu byť jemné, ale ak ich pozorne sledujeme, môžeme si ich všimnúť.

Reč tela je silný nástroj, ktorý vám pomôže rozoznať človeka v strese.
Reč tela je silný nástroj, ktorý vám pomôže rozoznať človeka v strese.
Zdroj: foto: psychologies.co.uk

Stres sa často prejavuje aj fyzicky. Medzi bežné fyzické príznaky patrí zvýšená srdcová frekvencia, potenie, trasenie rúk alebo napätie svalov. Ľudia pod stresom môžu tiež trpieť bolesťami hlavy, žalúdočnými problémami alebo inými zdravotnými ťažkosťami.

Rozprávanie o problémoch

Stres sa môže prenášať medzi ľuďmi rôznymi spôsobmi. Jedným z najbežnejších je emocionálna nákaza. To znamená, že emócie jednej osoby môžu ovplyvniť emócie iných ľudí v jej okolí. Ak je niekto v našej blízkosti pod veľkým stresom, môžeme sa cítiť napätí alebo úzkostliví aj my.

Ďalším spôsobom prenosu stresu je prostredníctvom komunikácie. Keď nám niekto rozpráva o svojich problémoch a starostiach, môžeme začať pociťovať podobné emócie. Tento proces môže byť nevedomý, ale môže mať významný vplyv na naše vlastné duševné zdravie.

Je vporiadku, ak sa vám niekto zdôverí, no časté rozprávanie o problémoch vás môže dostať do chronického stresu.
Je vporiadku, ak sa vám niekto zdôverí, no časté rozprávanie o problémoch vás môže dostať do chronického stresu.
Zdroj: foto: idisciple.org

Keď je stres cítiť

Podľa Heidi Hanna, členky Amerického inštitútu stresu a autorky knihy Stressaholic, je sekundárny stres výsledkom našej pevne nastavenej schopnosti vnímať potenciálne hrozby v našom prostredí. Píše: „Väčšina ľudí zažila trávenie času s niekým, kto spúšťa stresovú reakciu len tým, že vojde do dverí.

Môže to byť podmienená reakcia z predchádzajúcich interakcií, ale môže to byť aj energická komunikácia poskytovaná veľmi jemnými posunmi v biomechanických rytmoch, ako je srdcová frekvencia alebo dychová frekvencia. Náznaky, ktoré spôsobujú sekundárny stres, môžu byť veľmi jemné zmeny v ľuďoch okolo nás v práci, no môžu mať obrovský vplyv.

V skutočnosti nemusíte nikoho vidieť ani počuť, aby ste zachytili jeho stres; môžete ich aj cítiť. Nový výskum ukazuje, že stres spôsobuje, že ľudia potia špeciálne stresové hormóny, ktoré zachytia čuchové zmysly iných. Váš mozog dokáže dokonca zistiť, či sa „alarmové feromóny“ uvoľnili v dôsledku nízkeho alebo vysokého stresu. 

Nový výskum ukazuje, že stres spôsobuje, že ľudia potia špeciálne stresové hormóny, ktoré zachytia čuchové zmysly iných.
Nový výskum ukazuje, že stres spôsobuje, že ľudia potia špeciálne stresové hormóny, ktoré zachytia čuchové zmysly iných.
Zdroj: foto: nghenghiep.vieclam24h.vn

Výskum ukázal, že vďaka emocionálnej nákaze je možné, že od ľudí „chytíme“ stres, úzkosť a iné emócie, ako to dokazuje štúdia publikovaná v Research in Organizational Behavior. Len pozorovanie niekoho iného, ​​kto vykazuje klasické známky stresu, môže stačiť na to, aby v nás vyvolal stresovú reakciu, ktorá môže viesť k ďalším pocitom vyčerpania, obáv a dokonca sa začneme vyhýbať niektorým kolegom, priateľom, rodine a blízkym.

Čo teda môžeme urobiť, aby sme si všimli príznaky sekundárneho stresu skôr, ako sa nás začne zmocňovať? A ako sa môžeme nadobro zbaviť stresu z druhej ruky?

Niekedy prospeje pauza

Niekedy môže byť pre všetkých zúčastnených najlepšie odstrániť sa zo situácie alebo prostredia. Možno sa cítite frustrovaní z toho, že nedochádza k žiadnemu pokroku, alebo sa vám zdá, že ste uviazli v kruhu negativity niekoho iného. Je v poriadku urobiť krok späť od situácie (alebo osoby), kým nebudete mať možnosť postarať sa o seba a dať svoje emocionálne a fyzické potreby na prvé miesto. Nemôžete niekomu pomôcť, ak idete naprázdno – bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte.

Všetci sme počuli radu, že by sme sa mali obklopiť pozitívnymi ľuďmi, aby sme čo najlepšie pestovali pozitívne myslenie. Rovnako ako negatívne emócie môžu byť nákazlivé, môžu byť aj pozitívne.

Zamerajte sa na zdieľanie a propagovanie pocitov, ktoré dúfate, že uvidíte u ostatných okolo vás. Môže to byť prostredníctvom praktizovania pozitívnych afirmácií na upokojenie pocitov úzkosti alebo na pomoc pri vytváraní pocitu pokoja. Cvičenie techník vedomého dýchania na zníženie alebo zvládanie stresu vám môže pomôcť získať pocit, že v danom momente znovu získavate kontrolu, ak sa začínate cítiť ohromení inými alebo vašimi reakciami na konkrétne situácie.


text: hbr.org, happiful.com. titulná foto: stress.org

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies